“Fiyat Politikası İllerin Özelliklerine Göre Yapılmalıydı”

fiyat-politikasi-illerin-ozelliklerine-gore-yapilmaliydi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı “tavan fiyat” uygulaması ile et fiyatlarının Kastamonu’da uygulanmasının olumlu sonuçlar doğurmayacağına dikkat çeken Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turhan Yılmaz, illere göre farklılıklar olduğunu ve fiyat ayarlamasının illerin özelliklerine göre yapıldığında daha uygun sonuçlar ortaya çıkacağını söyledi.
18 Şubat 2016 Perşembe 09:01

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı “tavan fiyat” uygulaması ile et fiyatlarının Kastamonu’da uygulanmasının olumlu sonuçlar doğurmayacağına dikkat çeken Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turhan Yılmaz, illere göre farklılıklar olduğunu ve fiyat ayarlamasının illerin özelliklerine göre yapıldığında daha uygun sonuçlar ortaya çıkacağını söyledi.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın et temsilcileri ile yaptığı görüşme sonrasında kıymanın tavan fiyatının 32, kuşbaşının 34 TL, karkas etin ise 23,3 TL olacağını açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı ‘tavan fiyat’ uygulamasını olumlu karşıladıklarını söyleyen Kastamonu Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turhan Yılmaz, ancak bakanlığın uygulayacağını duyurduğu fiyat politikasının her ile uygulanamayacağını dile getirdi.

 “KASTAMONU’DA BİRİNCİ SINIF HAYVAN YETİŞTİRİLİYOR” İllerin sosyo-ekonomik özelliklerinin bakanlığın açıkladığı fiyat politikasında etkili olması gerektiğine dikkat çeken Başkan Turhan Yılmaz: “Konya ve Kayseri başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nde beslenen hayvanlar ile Kastamonu’da beslenen hayvanlar arasında nitelik farkları bulunuyor. Kastamonu’nun hayvanlarının alım değeri ile diğer illerdeki hayvanların alım değerlerinin farklı olması kalite farkı ortaya çıkıyor. Kastamonu’da yetiştirilen hayvanlar A sınıfı denen birinci sınıf hayvanlardır. Kastamonulu yetiştiriciler olarak daha kaliteli hayvanlar besleyip kesiyoruz. Bu etteki kalite farkı fiyat farkını belirlemede etkili oluyor. Bakanlığı açıkladığı tavan fiyat uygulaması sonrasında et fiyatlarında 2-3 liralık bir düşme görüldü. Ancak fiyatlara rağmen üreticilerimiz hala zarar ediyor. Bakanlığın uyguladığı fiyat politikasının tam olarak oturması için besicilerin maliyetlerinin düşmesi ve besi materyalini yani beslenecek hayvanı ucuza alması gerekiyor. Dışarıdan da gelen talepler yüzünden beslenecek hayvanda fiyat düşmüyor. Dolayısıyla da fiyatlar düşmediği için maliyet üzerine ekleme yapılıyor. Ve bu eklemede besici açısından zarar oluşturuyor. Şu anda Kastamonu’da besili bir hayvanın kilogram kesim fiyatı 25 TL’den 24 TL’ye düştü. Kasaplarda ise et fiyatları 35 TL’den 33 TL’ye düştü” dedi.

 “FİYAT POLİTİKASI UYGULAMADA DOĞRU DEĞİL”

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan tavan fiyat uygulamasının yararlı olup olamayacağını zamanın göstereceğini dile getiren Yılmaz: “Fiyat uygulamasındaki amaç ithalat yaptırılmamasıdır. Sayın Bakanımız da zaten bu konuyu deklare etti. Fiyatlar düştüğü takdirde ithalat yapılmayacağını açıkladı. Bakanlığın açıkladığı fiyat politikası özünde doğru olarak görünse de uygulamada doğru değil diye düşünüyorum. Çünkü İstanbul’daki bir kasabın kirası ile Kastamonu’daki bir kasabın kirası, Ağrı’daki bir kasabın kirası, Kayseri’deki bir kasabın kirası aynı değil. Kira olayı kadar maliyetleri de aynı değil. Hayvan yemleri kadar işçilik ve bakım maliyetleri de aynı değil. Tavan fiyat illerin sosyo-özelliklerine göre uygulansaydı daha güzel olurdu. Bakanlığın uyguladığı çalışmadan daha verimli sonuç elde edilebilirdi” diye konuştu.

 “ÜRETİCİLER ŞAPTAN YÜZDE 15 ZARAR ETTİ”

 17 Şubat’ta açılması planlanan Hayvan Pazarlarının şap hastalığı nedeniyle ertelenmesi konusunu da değerlendiren Turhan Yılmaz: “Şap hastalığının Kastamonu’ya mali etkisi diğer illere göre yüzde 10-15 seviyesinde oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olaya zamanında müdahale etti. Hayvanların aşılamalarına başladılar. Şap hastalığı nedeniyle Türkiye genelinde zamansız hayvan kesimleri gerçekleşti ve et fiyatları bu yüzden yükseldi. Bu durum Kastamonu’da da yaşandı” şeklinde konuştu.

 “ET BALIK KURUMU KASTAMONU’YA MUTLAKA GELMELİ”

 Et Balık Kurumu’nun Kastamonu’ya mutlaka gelmesi ve Kastamonu’da mağaza açması gerektiğini vurgulayan Kastamonu Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turhan Yılmaz, açılacak mağaza ile fiyatlarda otomatik frenleme olacağını söyledi. 

Kazım BOLAT-Vedat İKİZOĞLUHaber okunma sayısı: 1362

Haberin etiketleri:

kastamonu, et, fiyat


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ