Başkan Babaş, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Yürüşüne Katıldı

baskan-babas-14-kasim-dunya-diyabet-gunu-yurusune-katildi

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Kastamonu İl Kadın Kollarının düzenlemiş olduğu 14 Kasım Dünya Diyabet Günü yürüşüne katıldı. Yürüyüş sonunda diyabet hastalığının zararları hakkında bilgi verdi.
15 Kasım 2018 Perşembe 13:41

 Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Kastamonu İl Kadın Kollarının düzenlemiş olduğu 14 Kasım Dünya Diyabet Günü yürüşüne katıldı. Yürüyüş sonunda diyabet hastalığının zararları hakkında bilgi verdi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında AK Parti Kastamonu Kadın Kolları Başkanlığı sağlık yürüyüşüne katıldı. Yürüyüşe Belediye Başkanı Tahsin Babaş katıldı. Yürüyüş İl Sağlık Müdürlüğü önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanında sona erdi.

Yürüyüşte konuşan Kadın Kolları Başkanı Eda Şen adına konuşan parti üyesi, “Diyabet, zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı Tip 2 diyabet gelişimi birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslar arası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır. Her 11 kişiden 1’i diyabet hastasıdır. 2 diyabetli yetişkinden 1’ine ise teşhis konulmamıştır. Diyabetli olduğunu bilmemektedir. Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi komplikasyonlar görülmektedir. Bu ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığın korunması için dünyada diyabet farkındalığını artırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır. Diyabetin verdiği zararların neler olduğunu mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık artırmak için AK Parti Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilincini oluşturmasını diliyoruz” diye konuştu.

Yürüyüş toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Vedat İKİZOĞLU


Haber okunma sayısı: 207

Haberin etiketleri:

kastamonu, diyabet


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ