Bodrum’dan Samsun’a Yelkenli Yatla Açılan 6 Kadın Denizci Kastamonu’da

bodrumdan-samsuna-yelkenli-yatla-acilan-6-kadin-denizci-kastamonuda

19 Mayıs’ta Samsun’da olmayı hedefleyerek 23 Nisan’da yelkenli yat ile Bodrum'dan denize açılan 6 kadın denizci, Kastamonu’da coşkulu kalabalık ile karşılandı.
13 Mayıs 2019 Pazartesi 13:58

 19 Mayıs’ta Samsun’da olmayı hedefleyerek 23 Nisan’da yelkenli yat ile Bodrum'dan denize açılan 6 kadın denizci, Kastamonu’da coşkulu kalabalık ile karşılandı.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 3 kadın yelkenci, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla hayata geçirilen "Türk Kadınının 100. Yıl Seyri" adlı proje kapsamında yelkenli tekneyle Samsun'a doğru yola çıkan 6 kadın denizci Kastamonu’nun Cide ilçesinde karada coşkulu bir kalabalık ile karşılandı.

Yelken teknesinin kaptanı ve bilgisayar programcısı Neşe Hasipek, “23 Nisan’da Bodrum’dan çıktık. Hedefimiz 19 Mayıs’ta Samsun’da olmak. Biz, barış için yelken açan kadınlarız. Bu uzun soluklu üçüncü projemiz. Daha önce 44 gün süren bir yolculuğumuz oldu. Kıbrıs’a kadar gittik. Sonra Batum’a kadar devam edeceğiz. Dönüşümüz 1 Temmuz’da Bodrum’da bitmiş olacak” dedi.

İstatistik Uzmanı Ceyda Güleçyüz ise, belli yerlerde durduklarını ve buralardan kadınların yelkene bindiklerini belirterek, “Bu duraklardan binen kadınlarımız, belli bir yere geldikten sonra iniyorlar. Bu arkadaşlarımızı İstanbul’dan aldık. Samsun’a kadar götüreceğiz. Orada inecekler. Yelkenimize başka kadınlar binecek. Amacımız daha çok kadına ulaşabilmek. Kadının gücünü gösterebilmek. En önemlisi de 100 yılda bir olan 19 Mayıs törenlerinde Samsun’da bir şansı yakalamak. Biz, 50 yaş üstü kadınlarız. Kadınların kenara çekilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Barışında kadınların elinden çıkacağına inanıyoruz. Bu yüzdende üç yıldır barış için yelken açıyoruz. Heyecanlıyız. Yelken bir teknik işi. Elbette güç gerektiriyor ama tekniğiyle yaparsanız gücünüzü kullanmayı bilirsiniz. Erkekler bir kerede çekerek yapıyorsa biz üç kerede çekerek yapıyoruz ama yapıyoruz. Güçlüklerle karşılaşıyoruz ama bunlara çözüm üretiyoruz. Biz yine de şanslıyız Türk kara sularında. Başka yerde salata attığımızda bizi alacak kimseyi bulamadık. Ama buralarda sağ olsunlar bizleri karşılıyorlar” diye konuştu.Şehir Planlamacısı Şule Kükrer ise, 2 yıldır bu ekiple birlikte olduğunu ifade ederek, “Bende onlarla birlikte olabilmek için katıldım. Bu proje aynı zamanda sosyal bir proje. Kadının etkin olduğunu savunuyoruz. 50 yaş üstünde olsa dahi kadınlar halen ayakta dimdik durduklarını göstermek istiyoruz. Aynı zamanda barışı kadınların sağlayacağına gerçekten inanıyoruz. Çünkü gelecek nesillere sevgiyle dokunacak olan kadınlardır. Herkes 19 Mayıs’ta Samsun’da olmalı ve söz de değil öz de hissetmeliyiz” şeklinde konuştu.

6 yelkence kadın, Cide Yelken Kulübü üyelerinin eşliğinde Cide ilçesinin tarihi ve kültürel yerlerini gezdi. Ayrıca yelkenciler, Cide’de Tuğtepesi Seyir Terası ve Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evini de ziyaret etti. Yelkenci kadınlar, Samsun’a gitmek üzere ardından Cide ilçesinden ayrıldı.

Bodrum’dan yola çıkan yelkenciler, 19 Mayıs’ta kadın teknesi olarak en önde kortejde yer alacak.

Mehmet SALMAN / İHA


Haber okunma sayısı: 22

Haberin etiketleri:

kastamonu, cide, yelken


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ