Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Kastamonu’ya müjdeler

cevre-ve-sehircilik-bakani-murat-kurumdan-kastamonuya-mujdeler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu’yu ziyaret etti. Bakan Kurum, ilk olarak Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti. Valilik ziyaretinde girişte şeref defterini de imzalayan Bakan Kurum, ardından düzenlediği toplantıyla ilgili kurumlardan brifing aldı.
07 Ocak 2019 Pazartesi 14:24

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Kastamonu’ya müjdeler

100 BİN METRE KARELİK ALANDA KENTSEL YENİLEME”

“800 KONUT İNŞA EDİLECEK”

“KASTAMONU’YA MİLLET BAHÇESİ”

“ALT YAPIYA 10 MİLYON TL KAYNAK”

“TURİZM POTANSİYELİ ARTTIRILACAK”

Bakan Kurum, ilgili kurumlardan brifing aldıktan sonra, gerçekleştirdikleri toplantıda alınan kararları açıkladı.

“100 BİN METRE KARELİK ALANDA KENTSEL YENİLEME”

"Bugün yaptığımız toplantı çerçevesinde Kastamonu'ya ilişkin belli kararlar aldık. Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Mücadelesi'nde tüm Türkiye'ye seslendiği Nasrullah Cami'miz ve kalemiz var. Biz kentsel dönüşümü ikiye ayırdık. Bir tarihi mekansal dönüşüm, bir de eskimiş, köhnemiş alanlardaki kentsel dönüşüm. Nasrullah Camisi'nden başlayıp kaleye kadar gidecek alanda biz Milli Mücadele, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde yapılmış  tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak ve buranın dönüşümünü yapmak adına yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda bir kentsel yenileme projesi yapacağız ve yarın itibariyle bu projeye başlayacağız."“800 KONUT İNŞA EDİLECEK”

Bölgede bulunan vatandaşlar için Toplu Konut İdaresi ile Örencik mevkisinde 800 konut inşa edeceğiz. Yaptığımız bu rezerv alanlara vatandaşların mağdur olmayacak şekilde taşınmaları ve daha modern ve deprem riski az olan binalara taşınması suretiyle bu tarihsel dönüşümü yaparak Kastamonu'nun tarihini, kültürünü, turizmini ve kalkınmasını sağlayacak bu önemli projeyi inşallah çok yakın zamanda gerçekleştirmiş olacağız ve bu projeye yarın itibariyle belediyemizle Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla, Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzle, Bakanlığımızla bir bütün olarak bu projenin startını vermiş olacağız.

“KASTAMONU’YA MİLLET BAHÇESİ”

"Kuzeykent Mahallesi'nde yaklaşık 240 dönüm alan üzerinde imalatının Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilecek bir millet bahçesini Kastamonu'ya kazandırıyoruz. Millet bahçesi içinde yürüme yolları, bisiklet yolları, millet kıraathanesi  ve Kastamonulu vatandaşlarımızın ihtiyaç duyacağı tüm sosyal alanları barındıracak. Bu projeyi 2019 yılı içinde başlatıyor olacağız."

 

Kastamonu’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sözlerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi anlayış çevresinde illerimizi ziyaret ediyoruz ve şehirlerimizin ihtiyaçlarını tespit edip, bu ihtiyaçlar doğrultusunda kararlar alıyoruz. Bugün yaptığımız toplantı çerçevesinde Kastamonu ile ilgili belli kararlar aldık. Bu kadim şehrimizde, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı tüm Türkiye’ye seslendirdiği Nasrullah Camiimiz var. Biz kentsel dönüşümü 2’ye ayırdık. Birincisi tarihi mekânsal dönüşüm, diğeri eski köhneleşmiş yerlerdeki kentsel dönüşüm. Nasrullah Camii’nden, Kastamonu Kalesi’ne kadar olan alanda, Osmanlı Dönemi’nde, Selçuklu Dönemi’nde yapılmış, tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak, kentsel dönüşümü yapmak adına, vatandaşlarımız da mağdur olmayacak şekilde taşınmaları ve daha modern, daha güvenilir binalara taşınması suretiyle, tarihsel dönüşümü yaparak, Kastamonu’nun tarihini, kültürünü, turizmini ve kalkınmasını sağlayacak bu çok önemli projeyi çok yakın zamanda gerçekleştireceğiz. Bu projeye de yarın itibariyle belediyemizle, TOKİ ile Altyapı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzle, Bakanlığımızla bir bütün olarak projenin startını vermiş olacağız” dedi.

“ALT YAPIYA 10 MİLYON TL KAYNAK”

Kastamonu’nun atık su arıtma probleminin olduğunu söyleyen Kurum; “İlbank Genel Müdürlüğümüzün ve Belediyemizin yürüttüğü bu projeyi 2019 yılında ihale ediyoruz. Yaklaşık 16 milyon Euroluk bir proje ve Kastamonu’nun atık su arıtma problemini çözecek bu proje, yaklaşık 100 milyon TL bedelle bu yıl ihalesi gerçekleştirilecek. Aynı şekilde Kastamonu’da vahşi depolama söz konusu. Bu vahşi depolamayı ortadan kaldıracak, düzenli depolama tesisi ihalesini, bu ihale yaklaşık 12 milyon Euro, 72 milyon TL bedelle İlbank Genel Müdürlüğü ve Kastamonu Belediyesi işbirliği çerçevesinde ihalesi gerçekleştirilecek. Şehir içi kanalizasyon, içme suyu, atık su, yağmur suyu şebekeleri içinde belediyemize 10 milyon TL kaynak aktaracağız ve şehir içindeki atık su, yağmur suyu problemini de inşallah çözeceğiz” diye konuştu.

Açıklamalarına devam eden Bakan Kurum; “Yavuz Selim ve Hepkebirler Mahallerinde Şamlıoğlu, Saylav Sokak’ta sokak sağlıklaştırma projeleri gerçekleştireceğiz. Bu proje içinde belediyemize maddi destek sağlayacağız. Bir kısmı hibe, bir kısmını belediyemizin karşılaması suretiyle yine hazır olan projemizi hemen başlatarak, Nasrullah Camii’nin etrafını yapmak suretiyle buradaki turizm potansiyelini artırmayı hedefliyoruz. Tosya’da 55 konut Cumhuriyet Mahallesi’nde, Hamas Mahallesi’nde kentsel dönüşümde kullanılmak üzere TOKİ tarafından yapılacak ve bu bölgeyi de yeşil alan yaparak, Tosya’nın dönüşümüne hız kazandıracağız. Çevreye ilçelerimizin çevreye ilişkin, altyapıya ilişkin, içme suyuna ilişkin ihtiyaçlarını konuştuk. Bazıların vidanjör talepleri oldu. Bazıların sokak sağlıklaştırma talepleri oldu. Biz bütün taleplerine karşın, hem maddi hem teknik destek vererek, ilçelerimizde merkezle birlikte kalkındırarak, Kastamonu’muzu bulunduğu konumdan daha iyi seviyelere çekmek için kararlarımızı aldık. Daha iyi bir Kastamonu, şehitlerimizin anısını yaşatmak, ecdadımızın bize bıraktığı anıları yaşatmak için bu dönüşümleri yapıyoruz. Kastamonu’yu hak ettiği seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışırız. Bu projeleri de aynı azim ve kararlıkla yapacağımızı ifade ediyorum” dedi.

Kamuoyunda eleştirilere neden olan ücretli poşet uygulaması ile ilgili de konuşan Bakan Murat Kurum şöyle konuştu: “Poşet uygulaması  gelişmiş tüm ülkelerde ücretli. Avrupa ülkeleri  ve tüm gelişmiş ülkelerde poşet için ücretli uygulama söz konusudur.3’üncü dünya ülkesinde daha kullanımı azaltmak için poşetler ücretli. Yılda  30 ile 35 milyar poşet tüketiyoruz. Poşetler denizde 400, doğa da 800 yılda doğaya karışabiliyor. Uygulamanın geçmesi çok elzemdi. Sosyal medyadaki eleştirileri dikkate alıyoruz. Yapılması gerekenleri de bakanlığımızın bünyesinde yapmaya çalışıyoruz. Ancak bu poşetlerin  doğaya verdiği zarar, gelecek nesillere bırakacağımız ülkelerimiz, şehirlerimizdir. İlk 4-5 gündeki uygulamayla poşet kullanımı yüzde 50 azaldı. Bu uygulamanın devam etmesi gelecek nesiler ve şehirlerimiz için önemli. Düzenli depolama sahalarından, atık su arıtma hizmetlerinden bahsediyoruz. Bunlar doğaya atılan çöplerden kaynaklıdır. Sayın Emine Erdoğan hanımın himayelerinde bakanlık olarak sıfı atık projesini yürütüyoruz. Sıfır atık projesi kapsamında biz çöp kamyonu ve çöp toplamak istemiyoruz. Çöpleri  kaynağında ayrıştırarak, bertaraf etmek istiyoruz. Bu  proje tüm Türkiye’ye yayıldığı zaman yıllık 20 milyar liralık tasarruf sağlayacağız. 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlayacağız. Aynı azim ve kararlılıkla yürüyeceğiz. Vatandaşımızın gösterdiği duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın her zaman yanımızda. Milletvekillerimiz bu uygulamayı meclisten geçirdi, onlara da teşekkür ediyorum. Ufak sorunlar olabilir  ufak sorunları gidermek suretiyle uygulamayı devam ettireceğiz.”

Kayseri’de sokak köpeklerinin 2 öğrenciye saldırması ve 1 öğrencinin hayatını kaybetmesi ve 1 öğrencinin de yaralanması ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyemize sokak  hayvanlarının  barınması noktasında, proje geliştirmesini bildiriyoruz. Bir çok belediyemizde projeler yürütüyor.  Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımız da proje  yürütüyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak destek veriyoruz. Şehirlerimizde sokak hayvanlarının daha iyi bir ortamda yaşaması için bu ortamlar kısım kısım yapılıyor ve yapılmaya da devam edecektir.”

Valilik ziyaretinin ardından Kahramanmaraş'tan Kastamonu'ya tedaviye gelen ve sigaraya karşı açtığı savaşla bilinen Sefer Yanık ise, Bakan Kurum'a Türk bayrağı, gül, tespih ve nazar boncuğu hediye etti. Ardından Bakan Kurum'a kendi yazdığı şiirini okudu. Bakan Kurum şiir ve hediyeler karşısında Sefer Yanık'a teşekkür etti. 

Kazım BOLAT-Vedat İKİZOĞLUHaber okunma sayısı: 98

Haberin etiketleri:

kastamonu, murat, kurum


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ