Cumhuriyet Başsavcısı Kantarcı’ya Veda Töreni Yapıldı

cumhuriyet-bassavcisi-kantarciya-veda-toreni-yapildi

Kastamonu’ya 4 yıl önce Başsavcısı olarak atanan ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik yoğun mücadele veren Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı’nın Yargıtay üyeliğine seçilmesinden dolayı veda yemeği düzenlendi.
26 Temmuz 2018 Perşembe 11:35

 Kastamonu’ya 4 yıl önce Başsavcısı olarak atanan ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik yoğun mücadele veren Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı’nın Yargıtay üyeliğine seçilmesinden dolayı veda yemeği düzenlendi.

Veda yemeğinde konuşan Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, “Yaklaşık 4 yıldır yürüttüğümüz göreve Yargıtay üyeliğine seçilmiş olma nedeniyle görev yaptığımız bu güzel ilden ayrılmak durumundayız. Burada ilk kez başsavcı olmanın verdiği gururla ve şevkle göreve başladık. Buradan da Yüksek Yargıya seçilip gitmemizden dolayı, ‘Gelişimiz Gül’e Gül’e, Gidişimiz Gül’e Gül’e’ inşallah. Ülke olarak en büyük ihaneti yaşadığımız dönemde Kastamonu’da görev yapmanın getirmiş olduğu bir takım zorlukları hep beraber yaşadık. Öncelikle en yakınımızdan başlayarak, bu ihanete karışan belki iş arkadaşımız olarak bildiğimiz şahıslar hakkında işlemlerin yapıldığı yorucu günlerde, mesleğimizin en sıkıntılı ve yorucu dönemini de burada yaşadık. 16 Temmuz’da bir savcım ile soruşturmalara başladık. O günden pırıl pırıl, gencecik, yargıya umut veren, adalet için yemin etmiş, gönlünü ve fikrini başka yerlere ipoteklememiş, vatanına, milletine hizmet için burada bulunan gencecik bu yargı ordusuyla birlikte çalışmaktan dolayı mutluyum. Kalbimiz, gönlümüz burada. Kastamonu’yu seviyorum. Bu manada iyi niyetlerini bildiren, buraya katılan ve tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. Geldiğimizden beri adaleti yerine getirmek için kırdığımız arkadaşlar olabilir ama bunlar görevimiz gereği yapılan şeylerdir. Hiç kimse Boğaz Köprüsü’nde şehit olan kardeşimizden daha mağdur değil. Hiç kimse vatan uğruna evladını veren anne, babalardan daha mağdur değil. Onun için hiç kimseye kırgınlığımız söz konusu değildir. Onun için herkese hakkımı helal ediyorum, sizlerde bize hakkınızı helal edin” dedi.

“BAŞSAVCIMIZ, ADİL DURUŞU İLE HER ZAMAN İÇİN ZİHİNLERİMİZDE, HAFIZAMIZDA YER ETTİ”

Vali Yaşar Karadeniz ise, “1,5 yıldır Sayın Başsavcım ile birlikte çalışıyorum öncelikle nezaketi ile iyi bir adliyeci olmanın ölçüsü olan adil duruşu ile her zaman için zihinlerimizde, hafızamızda yer etti. Ben, bu bakımdan kendisini Yargıtay Üyeliğine atanmış olmasının da yerinde isabetli bir karar, isabetli bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bunun rast gele bir tesadüf olmadığı, bilakis kendisinin bugüne kadar mesleki birikiminin ve diğer taraftan gereği olduğu kanaatindeyim. Bu nedenle kendisinin atanmış olduğu bu yeni görevinde başarılar diliyor, kendisine ve ailesine hayırlı ve uğurlu olmasını temenni diliyorum” şeklinde konuştu.“BAŞSAVCIMIZLA BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAN BÜYÜK ONUR DUYDUM”

Kastamonu Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz ise, “Başsavcımıza 4 yıl burada görev yaptığı için teşekkür ediyorum. Çünkü bu 4 yıl Türkiye’nin en zorlu 4 yılı idi. 2014 yılında buraya geldi ve HSYK’nın zorlu seçim dönemini geçirdi. Gündemin soğumadığı bir dönemde burada çalıştı. Böyle bir Başsavcı ile çalışmak herkese nasip olmaz. Yeni görevinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

“BAŞSAVCIM, 15 TEMMUZ GECESİNDEN İTİBAREN YARGININ NE KADAR HIZLI ÇALIŞTIĞINI BİZLERE GÖSTERDİ”

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar hızlı bir şekilde adalet sisteminin çalıştığını gördüm. O geceyi birebir yaşayanlardan biriyim. O gece kimse ne olduğunu anlayamadan tutuklamalar başladı. Bu, devlet olma gücünü hissettik. Sistemin büyük önemi var. Merkezden taşraya kadar adalet sistemi olduğunu hem gördüm hem de daha çok inandım. Tüm yargı çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Hayatımızda görev yerlerimiz değişebiliyor. Ama her zaman doğru, dürüst hizmet anlamında çalıştığımızda birileri bu işi takdir ediyor. Sayın Başsavcımızda bu sistemden geçerek takdir edildi ve Yargıtay üyeliğe seçildi. Hem şahsım hem de Kastamonu adına kendilerini kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Yargıtay üyeliğine seçilen Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı’ya çeşitli hediyeler verildi.

Ayrıca veda yemeğine Garnizon Komutanı Albay Gamze Aydoğdu, İdare Mahkemesi Başkanı Hakan Yumuşak, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Baro Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Özbek ile adliye personeli, savcı ve hakimler katıldı.

Vedat İKİZOĞLU


Haber okunma sayısı: 173

Haberin etiketleri:

kastamonu, cumhuriyet, baş, savcısı, fetö, mücadele


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ