En Çok Şehit Veren Güzlük Köyü Şehit Atalarını Unutmadı

en-cok-sehit-veren-guzluk-koyu-sehit-atalarini-unutmadi

İstiklal Harbinde Çanakkale’de nüfus bazında en çok şehit veren köy unvanını elinde bulunduran Kastamonu’nun Araç ilçesine bağlı Güzlük köyü sakinleri şehitlerini andı. Program duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Kurtuluş Savaşı mücadelesinde açılan Çanakkale cephesinde Kastamonu en çok şehit veren iller sıralamasında ilk sırada yer aldı. İnebolu’dan Ankara’ya mühimmat sevkiyatı yaparken Şerife bacı kucağında çocuğuyla birlikte şehit oldu.
18 Mart 2019 Pazartesi 13:51

 İstiklal Harbinde Çanakkale’de nüfus bazında en çok şehit veren köy unvanını elinde bulunduran Kastamonu’nun Araç ilçesine bağlı Güzlük köyü sakinleri şehitlerini andı. Program duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Kurtuluş Savaşı mücadelesinde açılan Çanakkale cephesinde Kastamonu en çok şehit veren iller sıralamasında ilk sırada yer aldı. İnebolu’dan Ankara’ya mühimmat sevkiyatı yaparken Şerife bacı kucağında çocuğuyla birlikte şehit oldu.

Kurtuluş Savaşında Kastamonu’nun tarihte ayrı bir önemi olan Kastamonu’nun Araç ilçesine bağlı Güzlük Köyü’nde 40 erkek Kurtuluş Savaşı’nda cepheye koştu.

1915 yılında cepheye koşan yaşları 15-20 yaş arasında olan 40 erkekten 35 tanesi şehit olup köyüne geri dönemedi. 3 erkek ise gazi olarak köyüne dönerken 1 erkek ise resmi kayıtlara kayıp olarak geçti.Köy sakinleri kahramanlarının köyde toplanıp savaşa gittikleri mevkiye Karakışla adını verdi. Şehitlerinin hatırasını ise hiç unutmadı. Karabük Üniversitesi, Kastamonulular Derneği ve Güzlük Köyü Derneği iş birliğinde her yıl 16 Mart’ta kahraman 35 askerini anmak için  ‘Onlar gelemedi, biz geldik. Çanakkale Şehitlerimizi Anma Etkinliği’ adlı program tertip etti.

İlk olarak köyde cephede şehit olan 35 erkeği temsil eden ve üzerlerinde askeri kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda 35 askerin künyelerinin asıldığı fidanlık oluşturuldu.

Bu yıl 5’ncisi düzenlenen etkinlik için Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ikamet eden onlarca köy sakini soğuk havaya aldırmadan köy meydanında buluştu.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda Çanakkale’de şehit olan 35 askerin isimleri tek tek okundu.

Her okunan isimde tüm köy sakinleri hep bir ağızdan ‘burada’ diye haykırdı.

Atalarını anmak için bir araya gelen köylüler kazanlarda keşkek pişirdi. Pişirilen keşkekler cephede şehit olan Ataları için etkinliğe gelen vatandaşlara ikram edildi.

Programda Güzlük Köyü şehitlerinin yanı sıra Yeni Zelanda’da camide gerçekleştirilen terör saldırısında hayatlarını kaybedenler de unutulmadı. Tüm şehitler için dua edildi. Duanın ardından 35 şehidi temsil eden fidanlık ziyaret edildi.

Köylerinin 1915 yılında en çok şehit veren köy olduğunu kaydeden Güzlük Köyü Dernek Başkanı Hüseyin Satıcı, cepheye giden 40 erkekten 35 tanesinin şehit olduğunu, 4 erkeğin geri döndüğünü, 1 erkeğin ise kayıp olduğunu söyledi.

Kastamonu’nun Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren illerden bir tanesi olduğunu kaydeden Hüseyin Satıcı: “Köyümüzün bunlar arasında ayrı bir yeri var. Köyümüzün yapılan araştırmalara göre savaşlara katılan 39 askerimizden, bizim dedelerimizden 35 tanesi orada şehit olmuş. Bu bizim köyümüze gururla taşıyacağımız Türkiye’nin nüfus bazında en çok şehit veren köy unvanını sağlamış oluyor. Biz bundan gurur duyuyoruz. Özellikle bu unvanın çevremizdeki illerin üniversiteler tarafından yapılıp ziyaret edilmesiyle böyle bir programa başlamış olduk. Bundan sonra da bunu devam ettirmeyi düşünüyoruz. Şehitlerimizin ruhu şad oldun. Onları da canlandırıyorlar. Gurur duyuyoruz.”

“BİZİ ONURLANDIRAN VE GURURLANDIRAN BİR AİLENİN TORUNLARIYIZ”

Köy Muhtarı Mustafa Satıcı ise Güzlük Köyü şehitlerini anma etkinliğinin 5’ncisini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

35 şehit ve 4 gazinin anısına fidan diktiklerini dile getiren Muhtar Satıcı: “Her sene bu anma etkinliğini sürdürüyoruz. Bu ay genellikle iklim şartlarının zor olduğu bir ay. Yağmur ve sis var. Birkaç gün öncesine hava çok soğuk olmasına rağmen böyle günlerde hava birden bozabiliyor ama çok yoğun bir katılım, çok yoğun bir ilgi var. Tabiat şartlarının zorluğu güzel anıları yaşamaya engel olmuyor. Buranın coğrafi şartlarım zor bir coğrafya olmasına rağmen ulaşım şartlarının zor olmasına rağmen yurt sevgisi ve manevi değerlerimize bağlılık bütün insanlarımızın bu etkinlikleri sürdürmesini sağlıyor. Bizi onurlandıran ve gururlandıran bir ailenin torunlarıyız. 40 kişi gitmiş geriye 4 kişi geri gelmiş. Çanakkale’ye bir mana verebilmek için, Çanakkale’yi neslimizin anlayabilmesi için bu işlerin ileriye dönük devam etmesi için bunun unutulmaması, daha dün Venezüella’da İslamiyet’e yapılan saldırı aynı Çanakkale’dir. Gençlerimiz bunları öğrensin diye biz bunları ilelebet yapmaya çalışacağız ve unutturmayacağız” diye konuştu.

Kazım BOLAT


Haber okunma sayısı: 65

Haberin etiketleri:

kastamonu, güzlük, köyü,


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ