Hak Sahipleriyle Sözleşme İmzalandı

hak-sahipleriyle-sozlesme-imzalandi

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 2018 yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı’nda desteklenen projelerin sahipleri ile sözleşme imzalandı.
26 Temmuz 2018 Perşembe 11:37

 Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 2018 yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı’nda desteklenen projelerin sahipleri ile sözleşme imzalandı.

KUZKA hizmet binasında gerçekleşen sözleşme imza törenine Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr.Serkan Genç, Belediye Başkan Vekili Eşref Can ve proje sahipleri katıldı.

Kastamonu-Çankırı-Sinop bölgesine hitap eden KUZKA’da 2018 yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı’na üç ilden toplam 26 proje başarılı bulundu. Başarılı bulunan projelerden 9’unun Kastamonu’da yer aldığı belirtilirken, dün de 6’sı ile sözleşme imzalandı. Kastamonu’da uygulanacak projelere 2 milyon 636 bin 407 lira destek verilecek.

Kastamonu’da desteklenecek projeler şöyle: “Abana Tatilya Resort’un “Nitelikli Sahil Turizmi Tatilya ile Gelişiyor” projesi, Karadeniz Otelcilik’in “600 yıllık Miras, 12 Ay Kesintisiz Hizmet; Kurşunlu Han Sürdürülebilir Projeler ile Gelişiyor” projesi, Kastamonu Konak İşletmeleri’nin “Tarihi Kastamonu Konakları’nda Yöresel Tatlarımızla Bir Kastamonu Masalı” projesi, Fatih Doğramacı’nın “Tosya’nın İlk Business İş Oteli” projesi, Seyrangah Restoran’ın “KUZKA desteği ile Seyrangah Restoran Hizmet Kalite ve Kapasitesini Arttırıyor” projesi, Kaygusuz Otel’in “Tek Derdimiz Kaygusuz Eviniz Olsun”“REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMALARINI BEKLİYORUZ”

Sözleşme imza töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, “Toplam büyüklüğü 6 milyon TL olan hibe desteği programı bölgemizde, özellikle de Kastamonu’da faaliyet gösteren turizm işletmelerinin rekabet gücünü, hizmet kapasitesini ve kalitesini artıracağı gibi turizmin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle mali destek programımız Kastamonu turizmine birçok yönden katma değer katacaktır” dedi.

Bu destek programının Kastamonu’nun turizm hedeflerine bir adım daha yaklaşma anlamı taşıdığını da ifade eden Ertürk, “Bu nedenle bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi Kastamonu’daki turizm işletmelerinin konaklama ve restoran hizmetleri anlamında hem rekabet güçlerinin artmasını hem de hizmet kapasitesi ve kalitesi anlamında özel öneme sahiptir.  Bu düşüncelerle, programın Kastamonu ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, projelerde başarılar diliyorum” diye konuştu.

KUZKA Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan Genç ise, şunları kaydetti; “İlimizde öne çıkan sektörlerden biri olan turizmin gelişmesi için 3 alanda eş zamanlı çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir. Birincisi günümüz şartlarına uygun olarak turist beklentilerini karşılayacak şekilde sahip olduğumuz turizm unsurlara altyapı ihtiyaçlarını gidermesi, ikincisi ilimizin etkin bir şekilde tanıtımının yapılması, üçüncüsü ise özel sektör işletmelerimizin rekabetçi konuma gelmesidir."

"TURİZM KONUSUNDA MAALESEF ÇOK FAZLA MESAFE ALAMADIK"

Kastamonu Belediye Başkan Vekili Eşref Can da; “Turizm, Kastamonu’da önemli. Turizmin henüz daha şehir olarak başında sayılıyoruz. Turizm konusunda maalesef çok fazla mesafe alamadık. Ama dünyada ülkelere bakıldığı zaman hizmet sektörüyle artık yarışıyorlar. Çevreyi bozmadan, kirletmeden sanayileri artık her yere kurmadan turizm sektörüyle, turizm gelirleriyle az çok arttırma yoluna gidiyorlar. Bazı ülkelerde de üniversiteler, öğrencilerden aldıkları ücretlerle milli gelirlerini arttırmaya çalışıyorlar. Dünyanın en güzel coğrafyasında olan Türkiye gibi ülkeler ise, tarihi ve turistik yerleri ve mekanlarıyla turist çekmeye çalışıyorlar. Turizm gelirleri bakımından Türkiye, dünyada 6’ıncı sırada bulunuyor. Bu bize göre büyük bir başarı. Dünyada 196 ülke olduğunu düşünürsek ilk 6 ülke arasında olmak gerçekten çok iyi bir başarı. Tabii ki daha da ileri bunu taşımamız gerekiyor. Turizm gelirlerimizi 38 milyar dolardan daha fazla yukarıya taşımamız geriyor. Çünkü biz, Türkiye olarak enerji bakımından dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bu açığı da turizm gelirleriyle düşürmeye çalışıyoruz. Bu yüzden turizme büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Vedat İKİZOĞLU


Haber okunma sayısı: 116

Haberin etiketleri:

kastamonu, kuzka, hak, sahibipleri


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ