İhsan Ozanoğlu Ölümünün 36. Yılında Anıldı

ihsan-ozanoglu-olumunun-36-yilinda-anildi

Kastamonu’da aşıklık geleneğinin son temsilcisi olan İhsan Ozanoğlu ölümünün 36’ncı yıl dönümünde kabri başında anıldı. 1907 yılında Kastamonu’da doğan ve 1981 yılında vefat eden Ozanoğlu, birçok eser bırakarak tarihe adını yazdırdı.
15 Şubat 2017 Çarşamba 10:59

 Kastamonu’da aşıklık geleneğinin son temsilcisi olan İhsan Ozanoğlu ölümünün 36’ncı yıl dönümünde kabri başında anıldı. 1907 yılında Kastamonu’da doğan ve 1981 yılında vefat eden Ozanoğlu, birçok eser bırakarak tarihe adını yazdırdı.

Özellikle "Çanakkale Türküsü" olmak üzere çok sayıda eseri TRT repertuarına kazandıran ozan İhsan Ozanoğlu için Kastamonu Belediyesi tarafından kabri başında düzenlenen anma programında Kuran-ı Kerim tilaveti okunurken dualar edildi.

“KASTAMONU KÜLTÜR HAYATI GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI”Vefatının seneyi devriyesinde büyük halk ozanı, şair, yazar, öğretmen İhsan Ozanoğlu’nun rahmetle, minnetle andığını ifade eden Vali Vekili Ünal Kılıçarslan: “Kastamonulu hemşehrilerimizin büyük Ozan İhsan Ozanoğlu’nu tam olarak bilmedikleri, eserleriyle tanışamadığını ifade etmek istiyorum. Bu anma gününün şuna vesile olmasını isterim. Kastamonu kültür hayatının önemli bir isminin bundan sonraki nesillere hem adıyla hem eserleriyle tanıtılabilmesi için inanıyorum ki başta yerel yönetimlerin çok büyük bir destek sunması gerekiyor” dedi.


“KASTAMONU’NUN BÜYÜK BİR GURUR KAYNAĞIDIR”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş programda yaptığı konuşmada bu şekilde eserler bırakan bir aşığın Kastamonu’dan çıkmasının çok önemli ve güzel olduğunu belirtti.

İhsan Ozanoğlu’nun saz şairi, edebiyatçı, din ve müzik alimi olduğunu kaydeden Başkan Babaş: “Özellikle Kastamonu’nun geçmişte büyük bir gurur kaynağıdır. Tabii bunu da bizim gelecek nesillere aktarma görevimiz var. Bunun içinde bu yıl 36. ölüm yıldönümü olduğu için buradayız. Hem dini hem de insani vazifemizi yaparak İhsan Ozanoğlu’nu anıyoruz. Pirimiz Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin 2019 yılında UNESCO’da yılın adamı olarak belirlenmesiyle ilgili bir teklifimiz var. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Vakfımız tarafından bu konu ciddi bir şekilde takip ediliyor. Biz, bu işe tüm Kastamonu olarak kenetlendik. İnşallah hedefimize ulaşacağız. Tabii pirimiz Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri, Anadolu’nun dört manevi direğinden bir tanesidir. Bunun hem ilimize hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya mal olması için elimizden gelen gayreti göstermek istiyoruz” diye konuştu.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziver Kaplan ise İhsan Ozanoğlu’nun diğer bir özelliğinin Türk Halk Müziği repertuarına büyük eserler kazandırması olduğunu vurgulayarak: “Bu eserlerden en önemlisi hepimizin bildiği gururla söylediğimiz Çanakkale Türküsü’dür. Çanakkale Türküsünü derleyen İhsan Ozanoğlu’dur. Tabii ki bu eserin yanında bir Kastamonu Türküsü olan Mapushane Çeşmesi gibi olmak üzere birçok eseri kazandırmıştır. Tekrar söylemek istiyorum ki bu eserlerden en önemlisi Çanakkale Türküsü’dür. Bu eseri Türkiye’de herkes övünçle, kıvançla söylüyorsa bu İhsan Ozanoğlu’nun sayesindedir. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak 2007 yılından itibaren İhsan Ozanoğlu etkinlikleri yaptık, 2009 yılında İhsan Ozanoğlu sempozyumu gerçekleştirdik. Bu sempozyumun sonucu kitap olarak yayınlandı. Bu çalışma İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bir vefa borcumuzdur” açıklamasında bulundu.

Duruçay Köyü’nde düzenlenen programa Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, yanı sıra Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Müftüsü Osman Aydın, CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı, kurum kuruluş amirleri ile sevenleri ve ailesi katıldı.

Kazım BOLAT


Haber okunma sayısı: 977

Haberin etiketleri:

kastamonu, ihsan, ozanoğlu


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ