ILGAZ 600 YILLIK GELENEĞE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ilgaz-600-yillik-gelenege-ev-sahipligi-yapti

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun faaliyet programında yer alan Ilgaz 2. Geleneksel Hızlı Kızak Yarışları Şampiyonası Kastamonu’da gerçekleştirildi. 6 ilden 66 sporcunun katıldığı Ilgaz 2. Geleneksel Hızlı Kızak Yarışları, renkli görüntülere sahne olurken, yarışmacılar ise birinci gelebilmek için kıyasıya mücadele etti.
16 Ocak 2017 Pazartesi 10:05

 Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun faaliyet programında yer alan ve Kastamonu Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen Ilgaz 2. Geleneksel Hızlı Kızak Yarışları, büyük çekişmeye sahne oldu.


"AMACIMIZ ILGAZ VE KASTAMONU'YU TANITMAK"

Ilgaz 2. Geleneksel Hızlı Kızak Yarışları programının startını veren Vali Mesut Yıldırım, bu yıl ikincisini düzenledikleri hızlı kızak yarışlarının aslında geçmişine baktıkları zaman yüzyıllara dayanan bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Ilgaz’ı ve Kastamonu’yu hem ülkemize hem de dünyaya tanıtmak ve duyurmak amacındayız. Ilgaz türküsüyle herkesin bildiği bir şehirdir. Biz istiyoruz ki Ilgaz’ı her yönüyle tanıtalım. Biz her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.


"GELENEKLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"Kastamonu’nun tarihiyle, kültürüyle ve kimliğiyle olan bir şehir olduğunu ifade eden Törende Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise; “Bu kimliği yaşatmamız gerekiyor. Onun için de gelenek ve göreneklerimize, tarihimize, kültürümüze sahip çıkmamız gerekiyor. Kastamonu Belediyesi olarak biz de bunu yapıyoruz. Yıllardan beri bildiğimiz kızak yarışları artık atıl hale gelmeye başlamıştı. Onun için iki yoldan beri federasyon öncülüğünde bizler de katkı sunarak bunu geliştirmeye ve gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Şimdi katılım az olsa da giderek yaygınlaşacaktır. Ilgaz’ı bilmeyen Türkiye’de çok insan var. Bizim amacımız burayı tanıtmak ve daha da geliştirmek. Bu yarışmadan ötürü federasyonumuza çok teşekkür ediyorum. Kastamonu Belediyesi olarak bu tür faaliyetlerin içerisinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


"YARIŞLARI FEDERASYON BÜNYESİNE ALDIK"

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Kızak ve Atlı Kızak Asbaşkanı Günal Genç de, bu yarışların, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun 2017 programına alındığını söyleyerek, “Bugün burada sporcu adedi olarak 6 ilden 66 sporcumuz katılmıştır. Farklı illerden gelen sporcularımızla beraber yarışmamızı yapıyoruz. 28-29 Ocak’ta Bursa’da yapacağız. Sonrasında Kayseri, Erzurum, Sarıkamış ve Kahramanmaraş’ta yarışlarımız devam edecek. 600 yıllık bir yıldan beri süre gelen bir gelenektir bu yaptığımız. 10 yıl önce yönetime girer girmez federasyonun bünyesine aldık. Burası federasyonun bir dalı haline geldi. Faaliyetlerimizi federasyonumuz ile birlikte kış olan bölgelerde yapıyoruz” şeklinde konuştu.


BİRİNCİLER ÖDÜLÜNÜ ALDI

Ilgaz Dağı’nda gerçekleştirilen Geleneksel Hızlı Kızak Yarışlarında Minikler Geleneksel Kızak Yarışında Furkan Uzuncan, Yıldızlar Geleneksel Kızak Yarışında Salih Baran Uzuncan, Veteranlar Geleneksel Kızak Yarışında Cemal Eskisoy, Gençler Geleneksel Kızak Yarışında Ebubekir Fidan, Büyükler Geleneksel Kızak Yarışında Taner Ertürk birinci geldiler.

Yarışlar sonunda Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, Vali Yıldırım ile Belediye Başkanı Babaş’a kızak hediye etti.

Törenin ardından katılımcılara Kastamonu Belediyesi tarafından etli pilav ile ayran ikram edildi.

Vedat İKİZOĞLU-Kazım BOLATHaber okunma sayısı: 1719

Haberin etiketleri:

kastamonu,


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ