Kastamonu Belediyesi'nin 2017 Bütçesi 155 Milyon

kastamonu-belediyesinin-2017-butcesi-155-milyon-

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Belediyenin 2017 yılının tahmini bütçesinin 10 milyon TL artarak 155 milyon TL olduğunu söyledi.
17 Kasım 2016 Perşembe 13:23

 Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Belediyenin 2017 yılının tahmini bütçesinin 10 milyon TL artarak 155 milyon TL olduğunu söyledi.

Kastamonu Belediye Meclisi Kasım ayı olağan üçüncü toplantısı sona erdi. Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ın başkanlık ettiği oturumda meclisin ilk gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan 2017 yılı ödeneği, 2018 ve 2019 yılının tahmini bütçesi ile belediye hizmetlerinin ücretlendirilmesi oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu'nun hazırladığı rapora göre, belediyenin bütçesi geçtiğimiz yıla oranla 10 milyon TL artarak 155 milyon TL oldu. Belediyenin 2017 yılı giderinin de, 155 milyon TL olduğu belirtildi.


BELEDİYEDEN ÖĞRENCİLERE, İÇME SUYU İNDİRİMİKastamonu Belediye Meclisi, 2017 bütçe görüşmelerinde su, atıksu ve evsel katı atık bedellerinin ücret tarifesini de görüştü. Kastamonu’da yüksek öğrenim kurumunda okuyup, sayaç aboneliği üzerinde bulunan öğrencilerin başvurmaları ve gerekli belgeleri ibraz etmeleri halinde su ücretlerinde yurt, spor ve hayır kurumları tarifesinden yararlandırılmasını oy birliği ile kabul etti.

Ayrıca 2017 yılı su ücretlerine zam geldi. Kastamonu Belediye Meclisi, mesken abonelerinin 1 metreküp su KDV hariç 2,05 TL’den 2,15 TL’ye, 1 metreküp atık su KDV hariç 1.20 TL’den 1,25 TL’ye, evsel katı atık ise 4,75 TL’den KDV hariç 5 TL’ye yükseltilmesine karar verdi.

Su ücretlerine yapılan cuzi orandaki zammın hizmetlerin devam ettirilmesinde kullanılacağını, başka bir düşünce olmadığını ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, fiyat ayarlamasının zam olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Su ücretleri konusunda Türkiye genelinde en düşük illerin başında geldiklerini yineleyen Başkan Babaş: “Su ücretlerinden 5 kalemde ücret alınıyor. Bu ücretler yasal olarak alınması gereken ücretlerdir. Şu an Kastamonu olarak söylemek gerekirse pek çok ile göre ucuz su kullanıyoruz. 10 kuruşluk artış afaki bir zam olarak değerlendirilmemelidir. Hizmetlerimizin sürdürülebilmesi için kısmi de olsa bu zammı yaptık. Vatandaşlarımız suyu tasarruflu kullansınlar. Kademeli tarife denesek sonuç alamayız. Daha önce denendi fakat sağlıklı sonuç alınamadı. Maalesef kullanması gereken su miktarından çok fazla kullanan vatandaşlarımız var. Kademeli tarife olsa bu faturaları ödemeleri mümkün değil. Şimdilik normal tarifeden devam edeceğiz” diye konuştu.

CENAZE İŞLEMLERİ ÜCRETSİZ

Kastamonu Belediyesi 2017 yılı gelir bütçesinin görüşüldüğü Belediye Meclisi cenaze hizmetleri için vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiğini ifade etti. Başkan Babaş, cenaze hizmetlerinden herhangi bir ücret talep edilmesinin doğru olmadığını, belediye olarak cenaze sahiplerine her türlü desteği ücretsiz sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kazım BOLAT


Haber okunma sayısı: 1007

Haberin etiketleri:

kastamonu, belediye, meclis


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ