"Kastamonu Bir Kahramanlık Ocağıdır"

kastamonu-bir-kahramanlik-ocagidir

Türkiye'nin ilk ve tek resmi şehir fuarı olan ve 30 farklı sektörden 175 firmanın katıldığı Kastamonu Sanayi ve İş Dünyası Fuarı (KASTEXPO) açıldı.
28 Aralık 2017 Perşembe 11:28

 Türkiye'nin ilk ve tek resmi şehir fuarı olan ve 30 farklı sektörden 175 firmanın katıldığı Kastamonu Sanayi ve İş Dünyası Fuarı (KASTEXPO) açıldı.


İstanbul Fuar Merkezi'nde 
Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) tarafından düzenlenen KASTEXPO'nun açılışı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Bakan Soylu; "Geçtiğimiz günlerde çok istememe rağmen Kastamonu Günleri'ne gelmemenin üzüntüsünü yaşıyorum. Kastamonu gidenin görenin unutamayacağı bir şey Ayrıca Kastamonu insanın emin olduğu bir şehirdir. Kastamonu bir kahramanlık ocağıdır. Hürriyetimizin özgürlüğünüzün istikbalimizin Şerif’e bacılarımızın memleketidir Kastamonu. Bu etkinlik Kastamonu'ya yakışır. Tarihin doğanın medeniyetin merkezi Kastamonu'ya defalarca gittik. Biz gittiğimizde hiç birşey getirmedik. Ama her gidişimizde bir şeyler aldık. Eğer İstanbul Hale’n tarihi değerlerinin üzerinde duruyorsa Hale’n bu şehirde bir yardımlaşma paylaşma varsa bu Kastamonu ve Anadolu’nun kattığı yüksek medeniyetin sonucudur. Kastamonu şehitleriyle anılan bir şehrimiz de demokrasi konusunda da her zaman milli iradenin yanında olmuş bir şehirdir. Hiçbir zaman baskıya ve zorluğa boyun eğmemiştir. Hiç korkmadan çekinmeden kararını sandıkta verebilmiş bir şehirdir. Türkiye eski Türkiye değil ama eski Türkiye’de yaşanılanların yaşanmasını istemiyoruz bizlerin yaşadığını gelecek nesillerimizin yaşanmasını istemiyoruz. Bugün tüm dünyaya adalet için meydan okuyan bir Türkiye var. Kültür başkenti olayının da önemi büyük.Kastamonu'ya büyük katkısı olacaktır" dedi.


Açılışta konuşan İstanbul Valisi Vasip ŞahinKastamonu'nun ilk görev yeri olduğunu belirterek, Küre ilçesinde bir süre kaymakamlık yaptığını bildirdi. Şahin, "Kastamonu coğrafi ve tarihi olarak, insanlarının sıcaklığı anlamında bambaşka bir yer." dedi.Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, şehrin tarihinden ve güzelliklerinden bahsederek, Kastamonu'daki ekonomik faaliyetlere değindi. Sanayide, turizmde, mermercilikte ciddi canlanma yaşandığını dile getiren Vali Karadeniz, ürünleri üretmenin yetmediğini, onların tanıtılmasının da gerektiğini söyledi. Vali Karadeniz, "Bu anlamda KASTEXPO Kastamonulu hemşehrilerimizin ürettiği ürünlerin tanıtımı için önemli bir etkinlik." dedi.

Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise; "Kastamonu’nun 15 yıldır tüm beklentilerini karşılıyoruz. Ilgaz tünelini havalimanını açtık. Büyükşehirlerdeki kardeşlerimizden beklentimiz yatırım yapmaları. Kastamonu bunu İçin çok iddialı bir şehrimiz" dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise Kastamonu'nun milattan önce 2000'li yıllarda kurulduğunu, kültürünü ve kimliğini devam ettirdiğini, kadim şehirlerden olduğunu söyledi. Şehrin son 10 yıla kadar ciddi göç verdiğini dile getiren Babaş, artık göçün durduğunu, turizmin 12 ay sürdüğünü, belli çapta sanayisinin bulunduğunu aktardı.

Başkan Babaş, bu şehrin yerel yöneticileri olarak Kastamonu'ya güç katmaya devam ettiklerini, şehrin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı almasına değindi. Babaş, "İnşallah 2018'de Türk Dünyası Kültür Başkenti'ni Kastamonu'da hep beraber yaşayacağız ve yaşatacağız." dedi.

Fuarın çok güzel organize edildiğini, ülke ve dünya ekonomisine katkı sağlayan firmaların etkinlikte bir araya geldiğini dile getiren Babaş, fuarın öneminden bahsetti.

KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan da etkinliğin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 2017 yılı resmi fuar takviminde yer alan Türkiye'nin ilk ve tek resmi şehir fuarı olduğunu söyledi. İlkini 2005'te düzenledikleri fuarın bu yıl ikincisini gerçekleştirdiklerini dile getiren Aslan, etkinliğe 30 farklı sektörden 175 firmanın katıldığını bildirdi.

Aslan, toplam 5 bin 500 metrekare alanı kaplayan fuara Kastamonu Entegre, SFC Entegre, İÇDAŞ, Tosyalı Holding, Çolakoğlu Metalürji, Dalgakıran Kompresör, Reis Gıda, Yılmaz Redüktör, Aslandağ Grubu ve Elvan Group gibi kendi sektörlerinin öncü firmalarının katıldığını, Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası'nın fuarda standının bulunduğunu anlattı.

Ekonomik hacim olarak 12 milyar dolarlık değere sahip fuarın ilkinde çok önemli geri bildirimler aldıklarını kaydeden Aslan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu fuar yerli sanayimizin gelişmesine ve şehrimizin tanıtımına katkıda bulunuyor. Biz daha önce yurt dışından aldığımız makineleri şimdi Türkiye'den yerli olarak alıyoruz. Bu fuar yerli Türk malı bilincinin yerleşmesine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda bir taşla iki kuş vurduk. Daha önce 30 yıldır tanıtılmayan Kastamonu şehrimizin tanıtımını yaptık. Siyez buğdayını, Taşköprü sarımsağını, Tosya sarı kılçık pirincini, kestane balını, sahlepini ve pastırmasını tanıttık. Ayrıca burada Kastamonulu şirketlerimizin birbirileri ile tanışmasını sağladık."

"YERLİ OTOMOBİL FABRİKASINA TALİBİZ"

Aslan, yerli otomobil fabrikasının Kastamonu'da kurulmasını istediklerinin altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı: "Kastamonu, yerli otomobil fabrikasını kuracak babayiğitler arasında düşünülebilir. Fabrika için Devrekani yolu üzerinde 1500 dönümlük bir arazimiz hazır. Bu araziyi fabrikayı kuracak olan firmaya hibe edeceğiz. Kastamonu; havalimanı, deniz limanı ve yapımı devam eden Sinopİnebolu Sahil Yolu inşaatıyla çok geniş lojistik öneme sahip bir şehirdir. Kastamonu insanı işini sever, işine bağlıdır. Bu saydıklarımızın yanında daha birçok imkanları olan bir şehirdir. Biz Kastamonular olarak 5 bin arabayı almaya talibiz."

Açılışına Kastamonulu siyasetçilerin, iş adamlarının ve davetlilerin katıldığı fuar 30 Aralık'ta sona erecek.

(Haber Merkezi)


Haber okunma sayısı: 503

Haberin etiketleri:

kastamonu, bakan, süleyman, soylu


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ