Komandoların Zeybek Oyunu, Zafer Bayramına Damga Vurdu

komandolarin-zeybek-oyunu-zafer-bayramina-damga-vurdu

Kastamonu’da İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde bulunan Komando Bölüğünde eğitim alan askerler, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Ege yöresine ait halk oyunları gösterisi sundu. Komandoların oyunu, izleyenlerden büyük alkış topladı.
31 Ağustos 2018 Cuma 10:54

 Kastamonu’da İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde bulunan Komando Bölüğünde eğitim alan askerler, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Ege yöresine ait halk oyunları gösterisi sundu. Komandoların oyunu, izleyenlerden büyük alkış topladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Kastamonu’da düzenlenen törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile birlikte Türk Bayrağı göndere çekildi. Çelenk sunma töreninin ardından Vali Karadeniz, Garnizon Komutanı Albay Aydoğdu ve Belediye Başkanı Babaş, Valilik Makamında tebrikleri kabul etti. Resepsiyonun ardından Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalara geçildi.

Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, törene katılan ve halkın bayramını kutladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından bayramın anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu yaptı.

Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, 1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanların yanında savaşa dahil olduğunu ve 4 yıl boyunca 9 cephede kahramanca mücadele eden Osmanlı Devletinin, Almanya ve müttefiklerinin 1918 yılında yenik sayılması ile Mondros mütarekesinin imzalamak zorunda kaldığını belirterek, “Mondros Mütarekesinden sonra anlaşma gereği Ordu terhis edilmiş, ağır silahlarına el konulmuş, bütün tersanelerine girilmiş ve daha önemlisi vatanın dört bir yanını işgale başlamışlardır. Başta Yunanlılar olmak üzere Fransız işgalindeki bölgelerde Ermeni çeteleri İngilizlerden destek ve cesaret alan Rum çeteler, İngilizler tarafından altın ile satın alınan isyancılar, Anadolu'yu yakın yüklüyorlar can alıp yağma yaparak tarihte görülmemiş vahşeti sergiliyorlardı. İngilizlerin elindeyse bulunan İstanbul'daki hükümet çaresizlik içerisinde işgale seyirci kalıyorlardı. Düşman kuvvetleri Anadolu'nun içlerine kadar ilerlemişlerdir. Bu durumu gören Gazi Mustafa Kemal Paşa bir grup silah arkadaşıyla birlikte ‘ya istiklal ya ölüm’ diyerek Anadolu'da bir kurtuluş mücadelesi başlattı. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini milli birlik ve beraberliğini yeniden tesis etmiş uzun bir çalışma döneminin ardından düzenli orduyu kurmuştur. Bu orduyla 1. Dünya Savaşı sonunda imzalanan ve ülkemizi sürekli işgal ve esaret altına almayı amaçlayan Mondros ve Sevr antlaşmaları metinleri parçalanmış ve geçersiz olmuştur. Tarihi boyunca hür ve bağımsız yaşamış 16 büyük imparatorluk ve yüzlerce devlet kurmuş Türk milleti, emperyalist sömürgeci haçlı zihniyeti ile saldıran batılı büyük devletlerin işgaline asla kabul etmemiş ve büyük önder Atatürk'ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini her türlü imkansızlıklara rağmen binlerce şehit vererek Allah'ın izniyle kazanmasını bilmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı, Emperyalist dünyanın sömürge düzenine karşı kazanılmış ilk zaferdir. Bu yönüyle esaret ve işgal altındaki bütün uluslara örnek olmuştur. Dünyanın pek çok ülkesinde Atatürk ve Türk Kurtuluş Savaşı üniversitelerde ders olarak okutulmaktadır. Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi, ne kadar düşman varsa güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir” dedi.Dünyanın en kahraman, en savaşçı milletine düşen görev düşmana son darbeyi vurmak olduğunu ifade eden Garnizon Komutanı Albay Aydoğdu, “Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığa altında Türk Kuvvetleri düşmana beklemediği bir yerden taarruza geçerek stratejik kişi sahada düşmanı almayı başarmış, Avrupalıların 5-6 ayda geçilemez dediği Afyon mevzilerini gökyüzünde 3 günde geçerek 30 Ağustos'ta gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümünü imha edilmek suretiyle son darbe vurulmuştur. Ardından icra edilen takip harekatıyla 9 Eylül'de düşman İzmir'de denize dökülmüştür” diye konuştu.

Türk ordusu çok kısa bir sürede kendisinden üstün düşman kuvvetinin büyük bölümünün imha ve esir ettiğini söyleyen Garnizon Komutanı Albay Aydoğdu, “Askeri açıdan diğer önemli hususlar, o günün şartlarında bir ordunun 10 günde 500 kilometrelik mesafeyi yaya olarak ve savaşarak kat etmiş olmasıdır” şeklinde konuştu.

Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz, her zaman her yerde ve her şartta verecek görevleri iyi fayans hazırdır. İşte tam bu sebepledir ki Türkiye Cumhuriyeti’nin ve yüce Türk Milleti’nin düşmanlarının bir hedefi Türk Silahlı Kuvvetleri nedir amaçları Türk Silahlı Kuvvetleri’nin darlığından çıktığı Türk milletinin gözünde itibarsızlaştırmak. Söz bu maksatla düşmanlarımız uzun bir süredir planlı olarak Türk Silahlı kuvvetlerine karşı kara propaganda uygulamışlardır. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünüp parçalanmasını isteyen düşmanlar, devlet yapımızda ki bütün önemli kurumlarda olduğu gibi içimizde de özenle yerleştirdikleri hain işbirlikçilerinin kullanarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan vatansever çalışkan devletine ve vatanına sağlık personeli sahte belgelerle nasılsınız suçlamalarıyla kurdukları kupayla tasfiye ederek kendilerini yönetim kadrolarını oluşturmaya çalışmışlardır. Cumhuriyet tarihinin en büyük ihaneti 15 Temmuz kalkışmasına tertip etmişlerdir. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vatansever evlatları büyük bir çoğunluğu ile bu hain girişime karşı gelmiş, milletiyle el ele vererek Cumhuriyet ve demokrasi sesine sahip çıkmış ve kendi içinde ve ülke genelinde hain kalkışmayı engellemiştir. 15 Temmuz, FETO terör örgütü kalkışması bizim için çok önemli ve ibretlik bir olaydı. Devletimizin bu zor coğrafyada varlığını devam ettirmesi Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kalması için yüce Türk Milleti'nin sevgisini güvenini desteğini almış güçlü bir orduya sahip olması zorunludur” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Daha sonra Kastamonu Belediye Başkanlığı Halk Oyunları ekibi, gösterilerini sundu. Ardından Kastamonu İl Jandarma Komutanlığına bağlı Komando Bölüğünde eğitim gören Jandarma Komanda Bölüğü Halk Oyunları Ege yöresine ait gösterisini oynadı. Askerlerin oynadığı halk oyunları, vatandaşların ve törene katılanların büyük beğenisini topladı. Gösterilerden sonra geçiş töreni yapıldı. Vatandaşlar, askerlerin geçişi esnasında alkış tuttu.

Vedat İKİZOĞLU


Haber okunma sayısı: 204

Haberin etiketleri:

kastamonu, 30, ağustos


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ