Şehitler Anıtı Kastamonu’nun Yeni Sembolü Olacak

sehitler-aniti-kastamonunun-yeni-sembolu-olacak

İl Özel İdaresi tarafından onarım ve restorasyonu tamamlanan ‘Kastamonu Şehitler Anıtı’ yeniden yapılarak 18 Mart Şehitler Günü” törenleri için hazır hale getirildi.
18 Mart 2019 Pazartesi 12:52

 İl Özel İdaresi tarafından onarım ve restorasyonu tamamlanan ‘Kastamonu Şehitler Anıtı’ yeniden yapılarak 18 Mart Şehitler Günü” törenleri için hazır hale getirildi.

Şehitler Diyarı Kastamonu’nun önemli sembollerinden bir tanesi olan ve kısa bir süre önce İl Özel İdaresi tarafından bakım ve onarım yapılan Şehitler Anıtı’nda çalışmalar tamamlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreter Tahir Zafer Karahasan hem son durumu yerinde görmek hem de herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına anıt ve çevresinde Yatırım ve İnşaat Müdürü Serkan Mazıoğlu ile birlikte incelemelerde bulundu.

Şehitler Anıtı’nda gerçekleştirilen incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreter Tahir Zafer Karahasan, Kastamonu’nun tarihinde hiç işgale uğramamasına rağmen özellikle Çanakkale Savaşında (2 bin 425) ile en fazla şehit veren illerin başında geldiğini hatırlattı.

İl bazında nüfusa göre Araç Güzlük Köyü’nün Çanakkale Harbinde verdiği 25 şehit ile en fazla şehit veren köy olarak şanlı tarihte yerini aldığını kaydeden Tahir Zafer Karahasan: “Bunun içindir ki “Çanakkale İçinde vurdular beni” türküsü de Kastamonu’muza aittir. 18 Mart Şehitler Günü Anma Törenleri için tüm hazırlıkların tamamlandığını, yenilenen haliyle ilk olarak Pazartesi günü etkinliklere ev sahipliği yapacağını söyleyen Genel Sekreter; Şehitler anıtımız Mimar Kenan Uğurlu tarafından tasarlanmış ve 1983 yılında Cumhuriyetin 60. yılı etkinlikleri çerçevesinde, 1877 yılı ile 1974 yılı arasında 5 bin 160 Kastamonulu şehit adına Kastamonu Valiliği tarafından yaptırılmıştır. Merhum Valimiz Mustafa Kara tarafından 2006 yılında yeniden düzenlenmiş ve 2018 yılında da Kastamonu Valimiz Yaşar Karadeniz’in talimatlarıyla Genel Sekreterliğimizce tekrar büyük onarım ve restorasyonu tamamlanarak 18 Mart Şehitler gününe hazır hale getirilmiştir” dedi.Başta anıt olmak üzere tüm zemin ve çevre düzenindeki kaplamaların tamamen yenilendiğini, şehitliğe çıkan yol komple yeniden yapıldığını, yolun her iki yanına panolar yerleştirilerek şehitlerin isimlerinin yazılarak çevre düzeni ve aydınlatmalarının gerçekleştirildiğini belirten Karahasan:

“Şehitler Anıtı giriş nizamiyesi yeniden yapılmıştır. Bu toprakları bize yurt, vatan olarak bırakmak için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum.” talimatını gözünü kırpmadan yerine getiren şanlı atalarımıza, çocuğunun üstündeki battaniyeyi mermilerin üstüne örtüp kendisi soğuktan donarak şehit olan Seydilerli Şerife Bacımıza, Güneydoğuda karnındaki bebeği ile şehit edilen Araçlı Özel Harekât polisimiz Şerife polisimize dünden bu güne bu vatan için canını veren kanını akıtan tüm şehitlerimize, gazilerimize ne yapsak az, ne söylesek eksik olacaktır.  Orta Asya’dan Anadolu’ya gelip Anadolu’yu Türk Milletinin ebedi yurdu yapan ve bugüne kadar bu uğurda canlarını veren bu toprakların tüm şehitlerini rahmet minnet ve şükranla anarken gazilerimize de uzun ömürler diliyor saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Cebrail KELEŞ


Haber okunma sayısı: 108

Haberin etiketleri:

kastamonu, sehitler, anıtı


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ