“Şeyh Şaban-I Veli Hazretleri Kastamonu’nun Çıkış Noktalarından Biridir”

seyh-saban-i-veli-hazretleri-kastamonunun-cikis-noktalarindan-biridir-

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, 2017 yılı Kastamonu Evliyaları’nı Anma Haftası öncesinde yapılacak olan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Avcı yeni dönemde Şeyh Şaban-ı Veli Aydınlanma Yolu adı altında bir rota oluşturmak için her kesimden destek beklediklerini kaydetti.
18 Kasım 2016 Cuma 10:41

 Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, 2017 yılı Kastamonu Evliyaları’nı Anma Haftası öncesinde yapılacak olan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Avcı yeni dönemde Şeyh Şaban-ı Veli Aydınlanma Yolu adı altında bir rota oluşturmak için her kesimden destek beklediklerini kaydetti.

Hz. Pir Şeyh Şaba’an-ı Veli Kültür Vakfı yaptıkları çalışmaları ve gelecekte yapmak istedikleri faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Hz. Pir Şeyh Şaban-i Kültür Vakfı olarak 2014 yılında hizmet odaklı çalışmalara başladıklarını ifade eden Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, Anadolu’nun dört manevi direği olan Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’ye hizmet etmek için karınca kararınca çalıştıklarını söyledi.

“ŞEYH ŞABAN-I VELİ HAZRETLERİ KASTAMONU’NUN ÇIKIŞ NOKTALARINDAN BİRİDİR”

Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı’nın tanınırlığına hizmet edilmesi gerektiğine dikkat çeken Muharrem Avcı: “Kastamonu’nun manevi ikliminin ortaya çıkarılmasına yönelik hizmet planlaması yapmamız gerekiyor. Genç nesillerle ve kuşaklar arası ilişkilerin sağlanması, kimlikli dünyanın kimlikli kalması ile ilgili hizmet ve genç kuşaklarla buluşma noktası çalışmalar da bir hizmet olarak gördük ve ardından bir gönüllük heyecanını yaymalıyız. Dünyanın her yerinde Sivil Toplum Kuruluşları çok aktif faaliyet gösterirken bizden Sivil toplum Kuruluşları üç beş derneğin vakfın başkanı aynı kişi olabiliyor. Burada daha farklı şeyler olsun istedik bunu da bir hizmet olarak ele aldık. Vizyon proje noktasında özellikle hedef UNESCO 2019 çalışma grubunu olarak çalışmalarımızı hızlandırdık. Her şeyden önce insanların bulundukları yerleri sahiplenmesi gerekiyor. Kastamonu kazanacak. Kastamonu Şeyh Şana-ı Veli’nin manevi isteği ile dünyaya tanıtabilecek. Kastamonu’yu dünya tanıyacak. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Kastamonu’nun çıkış noktalarından bir tanesi. Şeyh Şaban-ı Veli Üniversitesi ile ilgili eylem planı hazırladık ve çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“UNESCO’YA HAZIRLANIYORUZ”

UNESCO hedefi için ayrı ayrı çalışma grupları hazırladıklarını kaydeden Avcı: “UNESCO gönüllü çalışma grubu, Şeyh Şaban-ı Veli Aydınlanma Yolu Kültür Rotası, TÜREB Kastamonu ve Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı işbirliği ile hazırlanıyoruz. Hanönü’nden Taşköprü’ye, Taşköprü’den Kastamonu’ya, Kastamonu’dan İstanbul’a uzanan bir rota çalışmasına başladık. Türkiye’de şuanda 17 tane kültür rotası var bizimkide Allah nasip ederse 18’inci olarak Şeyh Şaban-ı Veli Aydınlanma Yolu adı altında bir rota oluşacak.  Şeyh Şaban-ı Veli Huzur Birlik ve Aydınlanma Haftası olarak adını değiştireceğiz. UNESCO’ya yavaş yavaş hazırlanmaya başlayacağız.  Mevlam gittiğimiz yolları açık etsin” diye konuştu.

“BİLECEĞİZ Kİ HER YERDE EN İYİ ŞEKİLDE TANITABİLELİM”

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel ise Kastamonulu olarak Şeyh Şaban-ı Veli'yi her vatandaşın dörtlük bilmesi gerektiğine dikkat çekti. ‘Bileceğiz ki her yerde en iyi şekilde tanıtabilelim’ diyen Süleyman Yücel: “Hanönü Belediyesi ile işbirliği içersinde kitapçık yaptık. Bu kitapçıkları okullara ve vatandaşlara dağıtıyoruz.  Şeyh Şaban-ı Veli ilimiz için ülkemiz içinde çok büyük bir zat. Şeyh Şaban-ı Veliyi iyi tanıyıp, iyi öğrenip herkesle de paylaşmalıyız, ziyaretlerini de artırmalıyız. Biz Vakıf olarak çok çeşitli çalışmalarımızı ve projelerimizi yürütüyoruz. Biz Kastamonulular olarak herkes bu çalışmalarda da bir yerinde tutması, bir yerlere getirmesi lazım. Üniversite gençliği de çalışmalarımıza yardımcı oluyor. Onlara da Hz Pir Şeyh Şaban-ı Veliyi anlatıyoruz, bu konuda onlarda çok ilgili ve ilgilenmeye devam ediyorlar. Şu anda önceki senelere göre de gerek tanıtım ve gerekse de ziyaretçi sayısı bakımından her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. Bu da bizleri daha çok heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor” açıklamasında bulundu.

Toplantıya Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel, Basın Sözcüsü Hamdi Öz ve basın mensupları katıldı.

Kazım BOLAT


Haber okunma sayısı: 1150

Haberin etiketleri:

kastamonu, şeyh, şaban-ı, veli


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ