Tosya'nın Saklı Cenneti Dipsizgöl Eski Günlerini Arıyor

tosyanin-sakli-cenneti-dipsizgol-eski-gunlerini-ariyor

Tosya İlçesi merkezine 25 km uzaklıkta 1550 rakımlı noktada 40 metreyi aşan derinlikte dört biryanı gürgen, meşe ve devasa karaçam ağaçları ile kaplı sihirli güzellik ‘’Dipsizgöl’’ yaşadığı sıkıntılı günleri atlatarak yeniden turizme kazandırılıyor.
30 Ağustos 2018 Perşembe 14:16

 Tosya İlçesi merkezine 25 km uzaklıkta 1550 rakımlı noktada 40 metreyi aşan derinlikte dört biryanı gürgen, meşe ve devasa karaçam ağaçları ile kaplı sihirli güzellik ‘’Dipsizgöl’’ yaşadığı sıkıntılı günleri atlatarak yeniden turizme kazandırılıyor.

Orman Su İşleri Bakanlığı 10.Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Tosya Dipsizgöl tabiat parkında daha önce 19 yıllığına özel bir şirkete işletmeciliği verilmişti. Geçtiğimiz haziran ayı içinde Dipsizgöl tabiat parkında özel işletmeye ait konaklama tesisi Otel bölümünde bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. Yangın sonrası büyük hasar gören otel bölümüyle birlikte Tabiat Parkının işletmecilik sözleşmesi feshedilerek özel şirketten geri alınmıştı. Tabiat Parkı bu süreç içerisinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 10.Bölge Müdürlüğü Kastamonu Şube Müdürlüğü sorumluluğunda işletilmeye devam edecek.

Yangın ile ilgili gerekli soruşturma ve incelemenin devam ettiği Dipsizgöl Tabiat Parkında bu yıl itibariyle programa alınan ve bu yıl ihalesi yapılacak olan Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Projesi 2019 yılında tamamlanacak olup, Tosya Belediye Başkanlığının İşletmeciliğini yapma talepleri Tarım ve Orman Bakanlığının onaylaması halinde gerekli işlemler tamamlanarak Belediyeye devri gerçekleştirilecek.

Gölün, koyu yeşil tonlu rengi, etrafını saran ağaçların yaydığı bol oksijen, kuşların cıvıltısı, gölün etrafında konaklama amaçlı bungalov tarzı doğayla bütünleşmiş az sayıdaki evlerin göle yansıyan görüntüsü büyüleyici bir atmosferi, yeni yapılacak Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte Tosya Belediyesi işletmeciliği sorumluluğunda yeniden Turizme kazandırılacak.Kurban Bayramı tatili ile ilçeye gelen vatandaşlar Piknik yapmak için Dipsizgöl’e akın etti. Uzun yıllar sonra Dipsizgöl e gelen vatandaşlar yapılan soruşturma nedeni ile yıkılmayan yanmış otel görüntüsü ve eski sihirli güzelliğinden uzak kalmış tabiat parkının son durumu karşısında şaşkınlık yaşadılar.

Görüşlerini aldığımız vatandaşlar Tosya’nın saklı Cenneti ‘’Dipsizgöl’’ün tekrar eski günlerine dönmesi için yetkililere seslenerek ‘’ Duyduğumuz kadarı ile Tosya Belediyesi bu parkın işletmesini devralmak istiyormuş. Başkan Kazım Şahin ilçede yaptığı başarılı çalışmaları devamlı takip ettik. İnşallah Devlet yetkililerimiz bu tesisin işletmeciliği Tosya Belediyesine ve Başkanımız Kazım Şahin’e verirde bu tabiat güzeli sihirli göl tekrar eski günlerine döner. Yıllar önce hatırlarsanız Dipsiz göl tabiat parkında ödül alan bir filim çekimi gerçekleşmişti. Filimde hafızalarda kalan bir bölüm var idi ormanları gözetlemesi yapan görevli telsiz ile orman şefine; “Dipsiz göl orda mısın? Dipsiz göl her şey normal mi?” anonsu… halen hatıralarımızda. Şimdi bizde yetkililere aynı şekilde seslenmek istiyoruz. Ne olur Tosya’nın bu Cennet köşesini ve Sihirli Güzelliği olan bu tabiat parkını eski güzel günlerine döndürelim” ifadelerini kullandılar.

Sedat AĞACIKOĞLU


Haber okunma sayısı: 129

Haberin etiketleri:

kastamonu, dipsiz, göl, tosya


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ