Vali Yaşar Karadeniz: “Trafik Kurallarından Bir Tanesi De Geçiş Öncelikleridir”

vali-yasar-karadeniz-trafik-kurallarindan-bir-tanesi-de-gecis-oncelikleridir

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilen yaya geçidi kullanımıyla ilgili farkındalığın oluşturulmasıyla ilgili kampanya, Kastamonu’da gerçekleştirildi.
07 Şubat 2019 Perşembe 11:47

 Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilen yaya geçidi kullanımıyla ilgili farkındalığın oluşturulmasıyla ilgili kampanya, Kastamonu’da gerçekleştirildi.

Trafikte yaya önceliğinin geliştirilmesi ilgili amacıyla İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulaması Cumhuriyet Meydanı ve okul önlerinde gerçekleştirildi. Kastamonu’da gerçekleştirilen uygulamaya Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulamasında Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Meydanında hazır bulunarak yayalara öncelik tanınması araç sahiplerini durdurarak konu hakkında bilgilendirme içeren broşürleri dağıttı. Protokol üyeleri de yaya geçidini kullanarak farkındalık oluşturdu.

“Tüm dünyada kabul edilmiş olan trafik kurallarına bizimde toplum olarak uymamızla mümkün olabilir”İçişleri Bakanlığının son bir yıl içerisinde özellikle trafik kazalarını azaltmak için çalışma çalışmalar yaptığına dikkat çeken Vali Yaşar Karadeniz, “Bu kapsamda trafik kazalarında her yıl kaybettiğimiz 7 bin insanı bu olumsuz duruma düşmelerini önlemek ki sayısı çok daha fazla olan yaralı ve sakatlara sebebiyet veren trafik kazalarını azaltmak için geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. Bu çok önemli bir konu konuya sadece tek bir açıdan bakarak olduğumuz yerde sayamayız. 7 bin kişinden 7 bin candan bahsediyoruz. Sakat kalan binlerce insandan bahsediyoruz. Bunları çok daha aşağı rakamlara düşürmemiz mümkün. Bu tamamen tüm dünyada kabul edilmiş olan trafik kurallarına bizimde toplum olarak uymamızla mümkün olabilir” dedi.

Vali Karadeniz, “Bu trafik kurallarından bir tanesi de geçiş öncelikleridir. Hem araçların kendi aralarında geçiş öncelikleri vardı.  Hem yollar arasından geçiş öncelikleri vardır. Bizde araçlar ile yayalar arasında geçiş önceliği vardır. Yaya geçitleri dediğimiz geçitlerde yayaların araçlara göre geçiş önceliği kazandığı yerlerdedir aslında. Dolayısıyla tüm trafik araçlarının yaya geçidini geçmek üzere hazırlanmış yayayı gördüğünde hemen orada durmaları gerekir. Bu tüm dünyada uygulanan trafik kurallarıdır” şeklinde konuştu.

Davut HAS / İHA


Haber okunma sayısı: 73

Haberin etiketleri:

kastamonu, vali, karadeniz, yaya


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ