Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Güven Tazeledi

ziraat-odasi-baskani-mehmet-butur-guven-tazeledi-

Kastamonu Ziraat Odası, 8. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel kurulda gerçekleşen seçimde Mehmet Butur, 97 oy alarak yeniden Kastamonu Ziraat Odasının başkanı seçildi.
11 Şubat 2019 Pazartesi 13:25

 Kastamonu Ziraat Odası, 8. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel kurulda gerçekleşen seçimde Mehmet Butur, 97 oy alarak yeniden Kastamonu Ziraat Odasının başkanı seçildi.

Kastamonu Ziraat Odası başkanlığına yeniden Mehmet Butur seçildi. 2015 yılının Şubat ayında yönetime geçen Mehmet Butur, 97 delegenin oyunu alarak güven tazeledi. Diğer aday Nahit İğdirli ise 71 oy aldı. Bir konferans salonunda gerçekleşen genel kurul sabah saatlerinde katılımcıların katılımı ve açılış konuşmalarının başlaması ile devam etti.

Öğleden sonra gerçekleşen seçimde Mehmet Butur ve Nahit İğdirli için delegeler oy kullanmaya başladı. Akşam saatlerinde oy kullanma işleminin sona ermesi ve oyların sayılması ile birlikte yeni oda başkanının Mehmet Butur olduğu açıklandı. Seçimde 177 delege oy kullandı, 9 oyunda geçersiz olduğu öğrenildi.

“KASTAMONU TARIMI VE ÇİFTÇİSİNİ HER ALANDA ELİMİZDEN GELDİĞİ KADARIYLA TEMSİL VE MÜDAFAA ETMEKTEN GERİ DURMADIK”Seçimi yeniden kazanan oda başkanı Mehmet Butur,  2015 yılından bu yana Kastamonu Çiftçisini her alanda temsil ettiklerini ifade ederek, “Ziraat odamızı devraldığımız 2015 yılından bu yana Kastamonu tarımı ve çiftçisini her alanda elimizden geldiği kadarıyla temsil ve müdafaa etmekten geri durmadık. 2018 yılındaki döviz kurlarındaki anormal artışlardan tüm sektörler gibi tarım sektörü de etkilenmiştir. Döviz fiyatlarının gerilemesine rağmen tarımsal girdi oranları geri gelmemiştir. Tarım Bakanlığımızca tarımsal ödemelerde destekler yapılmış olmasına rağmen hala üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle tarımsal gelirler istenen seviyeye ulaşmadığı görülmektedir” dedi.

“GENİŞ BİR COĞRAFYAYA SAHİP OLAN KASTAMONU GERÇEKTEN TARIM VE HAYVANCILIKTA HER BÖLGEDE KENDİNİ GÖSTERMELİDİR”

Açılış konuşmalarında konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun tarım ve hayvancılık alanında ön plana çıktığını söyledi. Başkan Babaş, “Özellikle tarım ve hayvancılık her zaman ön plana çıkarak bu konuyu anlatır. Bu konuda gerçekten Kastamonu tarımıyla, hayvancılığıyla, ormancılığıyla bu bölgededir. O nedenle bu konuda kurulan hem kurumlar hem odalarım birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak tarımda üretken bir tarımın oluşmasını sağlaması gerekmektedir. Bugüne kadar da böyle olmuştur. Çok geniş bir coğrafyaya sahip olan Kastamonu gerçekten tarım ve hayvancılıkta her bölgede kendini göstermelidir. Yani üretim gittikçe arttırılmalıdır. Bu konuda da özellikle ziraat odalarımıza çok işler düşüyor. Çiftçilerin dertlerini, sorunlarını beraber bir takım kurumsal çalışmaları yapan bir kuruluş halinde ziraat odamız görevini başarıyla yürütüyor. Bunun yanında yerelde ve merkezi hükümette bu konu ile ilgili çalışmalar biz hep bu işin içinde olduk” şeklinde konuştu.

“ARTIK VAHŞİ SULAMA DEĞİL KAPALI DEVRE SULAMANIN HAYATA GEÇMESİ ÇİFTÇİMİZ İÇİN İYİ OLACAĞINI DÜŞÜYORUM”

Belediye Başkanı Babaş, kapalı sulama sistemine dikkat çekerek, “Tarımda sulamada hep şunu isterim ben: artık vahşi sulama değil kapalı devre sulamanın hayata geçmesi çiftçimiz için iyi olacağını düşüyorum. Şu anda Kastamonu bu konuda Türkiye’de 10.sırada. Bunun daha da geliştirilerek her bölgedeki sulama sistemine uygulanması en büyük çalışmamız olması gerektiğine inanıyorum. Tabii burada ziraat odası ile çiftçiler ile tarım müdürlükleri ile devlet su işleri ile bir an önce bu vahşi sulamaların kesinlikle kapalı devre sulama sistemine geçmek lazım. Onun için bizlere çok iş düşüyor. Yani hangi sivil toplum kuruluşumuz bizden destek, yardım ve ortaklık ister ise hepsini de beraber olmaya gayret gösterdik. Yani sadece belediyecilik değil yerel misyonuyla da genel çalışmaların içine sokmaya da gayret gösterdim. Bölgede de kenevir üretiminin alt yapısı olan bölgelerinden birisiyiz. Onu da iyi bir şekilde değerlendireceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Tarım için en önemli şeyin sulama olduğunu ifade eden AK Parti Milletvekili Metin Çelik, en ucuz maliyetle su alınmadığında yeterli verimin alınamayacağını kaydetti.

Kastamonu'da tarım arazilerinin belirli bir bölgede toplandığına işaret eden Metin Çelik: “Tarımsal alanı bizim sulama sistemleri ile köylümüzün hizmetine sunmamız gerekiyor. Son iki yıldır yapılan yatırımlarla Devrekani'de ki üretim ciddi anlamda artmıştır. Mısırda, şeker pancarında, patateste artış oldu. Obrucak Barajı'nın ne kadar önemli olduğunu anlattık. İnşallah bu yılsonunda bu barajı hizmete açmış olacağız. Odamıza ve tarımla ilgilenen diğer kurumlara büyük görev düşüyor. İş birliği içerisinde bu olayı en iyi şekilde gerçekleştirmeliyiz. Türkiye'de şuanda 2019 yılı için tarımsal desteklere ayrılan rakam yaklaşık 26 milyar TL'dir. Bu yıl Kastamonu’da çiftçimize 100 milyon TL destek sağladık. Önümüzde ki dönemde bu daha da artacaktır. Genç Çiftçi Projesi ile Kastamonu'da 3 yılda 807 çiftçimize 25 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirildi. Uzun süredir takibini yaptığımız IFAD Projesi inşallah Mart ayında Ankara'da yapılacak toplantı ile başlıyor. Buda ilk planda 38 milyon Euro devamında yaklaşık 100 milyon Euro, Türkiye'de 6 ilde uygulanacak illere ödenecek. Bu projede en fazla desteği projesi en fazla kabul olan iller alacak. Biz gerekli alt yapıyı, yönlendirmeleri yaptık. Bu konuda Ziraat Odamıza ciddi işler düşüyor. 6 yılda ilimizde çiftçimize 70 milyon TL destek sağlandı. Yeni başvurular şuanda yapılıyor. Ne kadar fala proje o kadar fazla destek” dedi.

Şeker Fabrikasının kapatılmayacağını dile getiren Çelik:

“Hükümetimizin şeker fabrikasını kapatmak gibi bir tasarrufu yoktur. Özelleştirmeden dolayı kapatılan bir tane şeker fabrikası gösterin diyorum. Gösterilemiyor. Tabi bazı şeker fabrikaları özelleştirme ile gelişti, büyüdü. 10 binlerce kişiye istihdam sağlayan işletmeler haline geldi. Torku ve Kayseri Şeker bunlara örnektir. Bakın burada biz o süreci en iyi şekilde takip ettik. Birileri bunu seçim dönemine denk geldiği için siyasi olarak çıkar elde etmek istediler. Biz olaya şeker fabrikasından çiftçimizin en iyi şekilde yararlanması için çalıştık. NBŞ kotası yüzde 2 buçuğa düşürüldü.  1980'lerden itibaren Türkiye'de serbest piyasa ekonomisi uygulanıyor. Devletimizin şeker gibi kendi fabrikalarına aldığı ürünlerin dışında ki ürünlerin fiyatını piyasa koşulları belirliyor. Sarımsağın fiyatının devlet tarafından belirlenmesi mümkün değildir. Burada yapılması gereken devletin taban fiyatı koyması değildir. Sarımsak fabrikalarımızda sözleşmeli tarım sistemini hayata geçirebiliriz. Gerçekten uzak politika yapmak doğru değildir. Bizim reklamla işimiz olmaz. İlimize ne kazandırabiliriz onun derdindeyiz” ifadelerini kullandı.

Genel kurulda konuşan CHP Milletvekili Hasan Baltacı, ziraat odasının hazırlamış olduğu sinevizyonda CHP açıklamalarına yer verilmediğini ifade ederek: “Sinevizyonu izlediğim de üzüldüm. Bu şehrin milletvekili, değerli ağabeyimiz Sayın Hakkı Köylü’nün açıklamalarına yer verilmiş, değerli arkadaşım Metin Çelik’in açıklamalarına yer verilmiş, ama CHP Milletvekili’nin açıklamalarına yer verilmemiş. Sizler meslek odaları olarak birlikteliği sağlamak istiyorsanız birilerini yok saymamalısınız. Birilerini, özellikle bizim emeğimizi yok saymamalısınız. Bizimle aynı fikirde olmayabilirsiniz, siyaseten bizimle aynı yerde olmayabilirsiniz, fakat bir dolu felaketi yaşandığında, bu felaketi meclise taşımışsa, bunun takipçisi olmuşsa onu yok saymak Kastamonu’ya haksızlık olur düşüncesindeyim. Bu konuyu sizlerin vicdanına emanet ediyorum” serzenişinde bulundu.

Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini ifade eden Baltacı: “Sebebi ne olursa olsun, bir ekonomik krizin içerisinden çıkmaya çalışıyoruz. Bu ekonomik krizin en fazla vurduğu kesim üretici köylülerdir. Türkiye’de kırsal nüfus yüzde 15-16’lara kadar düşmüşken, Kastamonu’da kırsal nüfus halen yüzde 44 civarındadır. Yani bin köyde insanlarımız çiftçilik, hayvancılık ve ormancılık yapıyor. Yani bu krizden en çok etkilenen illerden birisi de Kastamonu… Girdi maliyetleri sürekli yükseliyor, mazot, ilaç ve tohumun fiyatları sürekli artıyor. Tarlasını sürecek çiftçi için bunun önemi çok büyüktür. Köylümüz üretime küsmüş, motivasyonu düşmüş, ekim alanlarımız gittikçe daralıyor. Önümüzdeki dönem şayet biz bu krizi aşamaz, üreticimize gereken desteği veremezsek çok açık söylüyorum önümüzdeki yıl Türkiye bir gıda kriziyle karşı karşıya gelebiliriz. Hepimiz şapkamızı önümüze koyacağız. İyi olanları alkışlayacağız, ancak nerede zorluk yaşıyorsak onu da bu kürsüden dile getireceğiz” cümlelerini kullandı.

“ZİRAAT ODASI SİYEZ İLE İLGİLİ GERÇEKÇİ BİR POLİTİKA ÜRETİP SİYASİLERİN ÖNÜNE KOYMALIYDI”

Hasan Baltacı, 6 bin dönüm siyez ekildiğini söyleyerek ziraat odasının üretilen siyez ile ilgili çalışma yapması gerektiğini söyleyerek, “Bu yıl Kastamonu’da yaklaşık 6 bin dönüm siyez ekildi. Yattık siyez dedik, kalktık siyez dedik. Köylü 6 bin dönüm de siyez ekti, çünkü köylü aç. Bütün hayatını tarlasından kazanmış evet ekecek. Siyezler ekildi ve şu anda elde kaldı. Ziraat Odası siyez ile ilgili gerçekçi bir politika üretip siyasilerin önüne koymalıydı. Ekin demek kolay fakat kaça satacağız, kime satacağız, taban fiyatı ne olacak diye siyasileri sıkıştırmalıydı. Kendir üretiminde Kastamonu merkez olmalıdır dedik. Kendir geçmişte yoğun bir şekilde üretiliyordu ve kendir fabrikamız vardı. Şayet kendir üzerine bir politika geliştirilecek ise Kastamonu’nun hakkı Kastamonu’ya teslim edilmelidir dedik. Seçim geliyor, birden Kastamonu’da Özel Uğurlu Hastanesi açılıyor, seçim geliyor olmayan bir doğalgaz Tekirdağ’dan fışkırıyor mesela. Böyle olmasın istiyoruz. Saf tutacaksanız üreticinin yanında saf tutun, kendi partim de dahil olmak üzere hiçbir partinin arka bahçesi olmayın. Ne yaparsak sizler için, bu halk için yapmaya çalışıyoruz. Siz üretin, ürettiğinizi biz tüketeceğiz, siz üretin, biz de sağlıklı ve ucuz tüketelim diye uğraşıyoruz. Bu konudaki gayretimiz sonuna kadar devam edecektir. Mesele halk için siyaset yapmak, halkın emeği için siyaset yapmaktır” ifadelerini kullandı.


Haber okunma sayısı: 193

Haberin etiketleri:

kastamonu, ziraat, odası, mehmet, butur


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ