İlim Yayma Cemiyeti İstanbul’un Fethini Kutladı

ilim-yayma-cemiyeti-istanbulun-fethini-kutladi


29 Mayıs 2017 Pazartesi 12:07

 İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi ve Bozkurt İrtibat bürosu, İstanbul’un Fethinin 564. Yıl dönümü nedeniyle Bozkurt Spor Salonunda ‘Fetih 1453’ programı düzenledi.

Tarihçi Yazar Orhan Sancaktaroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı programda İnebolu İmam Hatip Mehteran takımı ve Bozkurt İmam Hatip Ortaokulu öğrenciler tiyatro gösterisi sundu.

Bozkurt Kaymakamı Murat Acar, buradaki konuşmasında, herkesin bir İstanbul'u olması ve bunu fethetmeyi hedeflemesi gerektiğini söyledi. Vatana millete hayırlı bir birey olmanın önem taşıdığını dile getiren Acar, bunun için doktor, mühendis, kaymakam, çiftçi, esnaflık yapmanın önemi bulunmadığını söyledi.

 

Fatih Sultan Mehmet, Osman Gazi, Yavuz Sultan Selim, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türklerin ataları olduğunu, onlardaki asaletin her bireyde bulunduğuna işaret eden Acar, "Tek yapmamız gereken bu ruhu ortaya çıkarmak ve diri tutmak. Onların yaptıklarının hakkını vermek ve vatana millete hayırlı birer evlat olmaktır. Kastamonu, İstanbul'un fethinde, Çanakkale Savaşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nda, 15 Temmuz hain darbe girişiminde en öne koşan, en fazla kayıp veren şehirlerimizden biridir." dedi.

 İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şube Başkanı Fatih Köse de İstanbul'un fethinin Kastamonu'dan başladığını ifade ederek, "Fatih Sultan Mehmet'in dayısı Candaroğlu İsmail bey, Kastamonu beyiydi. Annesi Hatice Alime Hüma Hatun, Devrekani Çayırcık'ta gelin olmuştur. İstanbul'un fethi için Tosya ormanlarından kalaslar, Taşköprü’den urganlar, Küre'den pirit madeni gitmiş, büyük toplar dökülmüştür." diye konuştu.

 Cemiyetin Bozkurt Temsilcisi Murat Görsoy’da konuşmasında İlim Yayma Cemiyetinin Bozkurt’ta 2014 yılında faaliyete başlayıp hızlı bir şekilde yol kat ettiğini belirterek; “İlim Yayma Cemiyeti, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, Dinini ve diyanetini bilen, Vatanı ve Devleti için canla başla çalışan bir neslin yetişmesi için çaba sarf etmektedir” dedi.

Programda ayrıca ilim Yayma Cemiyetine çalışmalarıyla destek olanlara birer plaket verildi.

(Haber Servisi)Haber okunma sayısı: 1095

Haberin etiketleri:

kastamonu, ilim, yayma, istanbul, fethi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ