“Türkiye’den Başka Bir Ülkeyi Model Almamız Mümkün Değil”

turkiyeden-baska-bir-ulkeyi-model-almamiz-mumkun-degil

Kosova Meclis Başkan Vekili Müferra Şinik, Türkiye’den başka bir ülkeyi model almalarının mümkün olmadığını belirtti.
04 Mayıs 2018 Cuma 13:52

 Kosova Meclis Başkan Vekili Müferra Şinik, Türkiye’den başka bir ülkeyi model almalarının mümkün olmadığını belirtti.

Kosova Meclis Başkan Vekili Müferra Şinik ve Kosova Parlamentosu Milletvekili Fikrim Damka, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu’nu ziyaret etti. Ticaret Odasında gerçekleşen ziyarette işadamları ile Belediye Başkan Vekili Eşref Can’da hazır bulundu. Ziyarette “Türkiye-Kosova İlişkileri ve Kosova’da Yatırım İmkanları” konusu görüşüldü.

Türkiye-Kosova ilişkileri hakkında açıklamalarda bulunan Kosova Meclis Başkan Vekili Müferra Şinik, “Kosova dünyanın en yeni ve küçük bir ülkesidir. Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk ile sınırı vardır. 1 milyon 800 bin nüfusu var. Ülkemizde resmi rakamlara göre 20 bin, gayriresmi rakamlara göre ise 30 bin Türk yaşıyor. Çoğunluğu Arnavutlar, Boşnaklar oluşturuyor. Kosova’da savaşa kadar olan süreçte 3 bin kişiyi çalıştıran fabrikalar artık tabii ki yok. Yanlış bir özelleştirmeyle depo olarak kullanılmaktadır. Kosova asimile olmamaya çalışan bir toplumdur, eğitimli bir toplumdur. Karabük’te öğrencilerimiz var, Kastamonu’da da öğrencilerimiz olsun istiyoruz. Bu konuda Kastamonu Üniversitesi ve KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu’yla gerekli görüşmelerde bulunduk. Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilere bakarsak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kosova’ya karşılıksız destekleri var. Bizim bağımsızlığımızı ilk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyetiydi. Ülkemizdeki yatırımlarda da Türkiye’nin büyük desteği mevcut. Türkiye’den yatırımcıların Kosova’ya gelmesini bekliyoruz. Bu ziyaretlerin karşılıklı artarak devamını diliyorum” dedi.

“BİZ, TÜRKİYE DIŞINDA BAŞKA BİR ÜLKEYİ DAHA MODEL ALAMAYIZ”Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilere bakıldığı zamanda Kosova’nın başka bir ülkeyi daha model alamayacağını söyleyen Şinik, “Çünkü Türkiye’nin tamamen karşılıksız Kosova’yı destekledi. Kosova dışında diğer Türk Cumhuriyetlerini, Balkan ülkelerini, dünyanın ihtiyacı olan birçok ülkeleri gibi Kosova’ya da çok büyük destekleri oldu. 10 yıl önce bağımsızlığımı kazandığımız ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Onun öncesinde de sonrasında da halen çok büyük destekleri olmuştur” diye konuştu.

Türkiye’nin ve TİKA’nın Kosova’da çok büyük destekleri olduğunu anlatan Şinik, “Türk, Arnavut, Boşnak bakmaksızın, fark etmeksizin çok büyük destekler sundu. Hem sağlık konusunda, hem eğitim konusunda, hem yatırım ve girişimciliği destekleme konusunda çok büyük destekleri oldu” şeklinde konuştu.

“KOSOVA’DA TEDAVİSİ MÜMKÜN OLMAYAN HASTALAR, ÜCRETSİZ TÜRKİYE’DE MUAYENE EDİLİYOR”

Kosova’da tedavisi mümkün olmayan hastaların Türkiye’de ücretsiz bir şekilde tedavi olduğuna işaret eden Şinik, şöyle konuştu: “Türkiye-Kosova Sağlık Bakanlıkları arasında tedavisi Kosova’da mümkün olmayan 100 hasta, tamamen ücretsiz Türkiye’ye gönderilmesi hatta yanında refakatçisinin masrafları ve yol masraflarıyla birlikte bu çok küçük bir destek değil. Şuanda da artık 100’ün üzerinde hastayı Türkiye’ye gönderiyoruz. Bu konuda da Türkiye’nin desteğinin çok büyük olduğunu görüyoruz. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz”

“TÜRKİYE’Yİ BALKANLARDA DAHA ÇOK GÖRMEYİ ARZULUYORUZ”

Kosova Parlamentosu Milletvekili Fikrim Damka ise, Türkiye ile Kosova arasında bir bağ kurmaya her zaman gayret ettiklerini ifade ederek, “Bu bağın ekonomik anlamda, yatırımlar anlamında da gelişmesini arzuluyoruz. Sadece sağlık alanında veya yatırım alanında değil ekonomi alanında da Türk işadamlarını Kosova’da, Balkanlarda görme arzusuydu. Türkiye’nin balkanlarda ciddi sayıda Türk soydaşı var, oralarda da Türk milleti yaşıyor. Dolayısıyla bu potansiyel orada dururken, Türkiye’nin bunu kullanması açısından hep dile getirerek bunları istedik. 15 yıl öncesine baktığımız zaman bugüne göre destekler muhakkak daha fazladır ama biz, bunun daha fazla olması arzusundayız. Bu yüzden Türkiye’nin bunu mutlaka değerlendirmelidir” dedi.

“KOSOVA, 2019 YILINDA AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKESİ OLACAKTIR”

10 yıllık geçmişe sahip olan Kosova’nın 114 ülke tarafından tanınmış bir devlet olduğunu vurgulayan Damka, “Avrupa Birliği üyeliği konusunda ciddi adımlar atmıştır. 2019 yılında AB içerisinde serbest dolaşım hakkı mutlaka alacağız. Bu yönde bir çalışmamız var. 1 Ocak itibariyle Kosova’da, Avrupa Birliği ülkeleri arasında serbestçe dolaşım hakkı kazanmış olacaktır. Bu gelişmede Kosova’da ayrı bir ekonomik dinamiği körükleyecektir. Çünkü Kosova’nın nüfusunun 3’te 1’i Avrupa ülkelerinde istihdam edilmektedir. Kosova’nın Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan’la ortak ticaret anlaşmamız var. Sıfır gümrük anlaşmamız var. Kosova’da üretilecek olan herhangi bir ürünün bu ülkelere satma imkanı var. Türkiye’deki yatırımcıların Kosova’ya yapacağı yatırım 2 milyon nüfusa değil de 25 milyon nüfusa hitap edecektir” diye konuştu.

“YILLIK 3.3 MİLYAR AVROLUK YATIRIMIN 400 MİLYON AVROSUNU TÜRKİYE YAPIYOR”

Kosova’nın Türkiye ile 52 konuda anlaşması bulunduğuna dikkat çeken Damka, şunları kaydetti: “Bugüne kadar Türkiye’nin doğrudan yatırım alanına baktığımız zaman yıl içerisinde yaklaşık olarak 400 milyon avroluk bir Türk yatırımı görünüyor. Yani Kosova’nın yıllık 3.3 milyar avroluk yatırımının 400 milyon avroluk yatırımı Türk yatırımıdır. Fakat bu doğrudan bir yatırımdır. İstihdam yatırımıdır. İthalatı, ihracatı karşılama oranına baktığımız zaman yüzde 12’dir. Dolayısıyla ithal eden bir ekonomiye sahibiz. Bugün baktığımız zaman Kosova, ithal ettiği 3.3 milyar avro içerisinde yaklaşık yüzde 10’unu Türkiye’den ithal edilen ürünler oluşturuyor. Bu yüzden bu ithalatı kapatmak için Kosova’da bir yatırım yapılabilir hem de Kosova’nın bir üretim üssü olarak seçilebilir”

“KASTAMONU İŞ DÜNYAMIZI, BAŞTA GÖNÜL COĞRAFYAMIZ OLMAK ÜZERE BU ÇALIŞMALARIN STARTINI VERİYORUZ”

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da, “Bizler odamızın, ilimizin ekonomik olarak büyümesindeki rolünün ve misyonunun bilincindeyiz. Bu anlayışla yola çıkarak, iç dinamiklerimizi harekete geçireceğimiz bu yeni dönemde, üyelerimizin içeride ve dışarıda yapmayı düşündükleri tüm proje ve yatırımlara destek olmayı hedeflemekteyiz. Kastamonu’yu, sanayi, turizm, tarım, hayvancılık, maden ve benzeri sektörlerde gerek iç, gerekse dış yatırımcılar ile buluşturarak hak ettiği yere taşıma gayretinde olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ayrıca, üyelerimizin sektörlerindeki sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyerek; paydaş kuruluşlarımız, bürokratlarımız ve siyasilerimiz ile bu sorunların çözümüne yönelik somut adımların atılması için lobi faaliyetleri yürütecek ve bu çalışmalar sonuçlanana kadar takipçisi olacağız” dedi.

Fındıkoğlu, şunları söyledi: “Üzerinde ısrarla duracağımız bir diğer konu ise Kastamonu iş dünyamızı, başta gönül coğrafyamız olmak üzere, tüm dünya ile entegre etmeye, ihracatımızı artırmaya yönelik çalışmalar olacak. İşte bugün, bu çalışmaların startını veriyoruz”

Konuşmaların ardından iş adamları, Kosova ile ilgili merak ettikleri konular hakkında bilgiler aldı.

Vedat İKİZOĞLU


Haber okunma sayısı: 734

Haberin etiketleri:

kastamonu, meclis, şinik, müferra


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ