KASTAMONU ENTEGRE’DEN 10 MİLYON AVROLUK YENİ TESİS

kastamonu-entegreden-10-milyon-avroluk-yeni-tesis

Kastamonu’da kurduğu ilk tesisin ardından bugün ağaç bazlı panel sektörünün global bir markası haline gelen Kastamonu Entegre, üretim kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlarına devam ediyor. Kastamonu Entegre yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla ikinci bir parke hattını devreye almaya hazırlanıyor. 2019 yılında hizmete girmesi planlanan tesis ile ilk etapta 30 kişiye istihdam sağlayacak.
23 Temmuz 2018 Pazartesi 11:44

 Kastamonu’da kurduğu ilk tesisin ardından bugün ağaç bazlı panel sektörünün global bir markası haline gelen Kastamonu Entegre, üretim kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlarına devam ediyor. Kastamonu Entegre yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla ikinci bir parke hattını devreye almaya hazırlanıyor. 2019 yılında hizmete girmesi planlanan tesis ile ilk etapta 30 kişiye istihdam sağlayacak.

Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da başladığı yatırımlarına İtalya’yı da ekleyerek global marka ünvanlını pekiştiren Kastamonu Entegre, yerel bir üretici olarak başladığı global marka yolculuğunda, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Bosna-Hersek ve Amerika’da yaptığı yatırımlarla bugün dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline geldi. Bu yıl İtalya’daki Pomposa Yonga Levha Tesisi’nde üretim yapmaya hazırlanan Kastamonu Entegre, aynı zamanda mevcut tesislerine yönelik ek hat yatırımları gerçekleştiriyor. Kastamonu Entegre yeni parke hattı için 10 milyon avro yatırım yaparak üretim kapasitesini arttırdı.

Kastamonu Entegre’nin toplam cirosunun yüzde 22’sinin Kastamonu tesislerinden sağlandığını kaydeden Kastamonu Fabrika Direktörü Enes Koç, yeni parke hattını 2019 yılının ilk yarısında devreye alarak hem üretim kapasitelerini hem de cirolarını arttırmayı hedeflediklerine dikkat çekti.

“KASTAMONU ENTEGRE GRUBUNDA ÜRETİLEN TOPLAM MİKTARIN YÜZDE 35’İNİ KARŞILIYOR”Kastamonu Entegre MDF ve yonga levha tesisleriyle inşaat ve mobilya sektörünün ihtiyacı olan ağaç bazlı panel üretimi yaptıklarını ifade eden Koç: “Yonga Levha tesisinde yılda yaklaşık 240 bin metreküp ham ve melamin kaplı yonga levha üretiliyor. Burada üretilen levha miktarı, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 15’ini oluşturuyor. MDF tesisinde ise yılda yaklaşık 420 bin metreküp ham ve melamin kaplı MDF, laminat parke ve boyalı levha üretiliyor. Burada üretilen MDF, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 35’ini karşılıyor. Tesislerde üretilen ürünler iç pazara satılmakla birlikte başta  Balkan Ülkeleri olmak üzere, İran ve Türki Cumhuriyetlerine de ihraç ediliyor.”

Tesislerdeki üretim süreçleri tüm yasal düzenlemelere uygun yürütülüyor, insan sağlığı iş güvenliği uygulamaları ve çevresel kriterlere hassasiyetle önem veriliyor. Tesislerde TSE standardı ve Avrupa normlarına uygun olarak üretim gerçekleştirilirken, sahip olunan dünyanın ilk eko-etiketli çevrecilik sertifikası Blue Angel (Mavi Melek) ile, üretimde kullanılan girdilerin sağlığa zararlı olmadığı belgeleniyor. Tesis aynı zamanda “Sıfır Atık Projesi” kapsamında her türlü odun atığını yüzde 100 oranında değerlendiren ilk fabrika olarak öne çıkarken, orman atıklarından mobil yongalayıcı ile yonga elde edip üretimde değerlendirerek, atıkları ekonomiye kazandırıyor.

“KENTE KATKILARIMIZ DEVAM EDECEK”

Tesislerin, Kastamonu ekonomisine yılda yaklaşık 200 milyon TL’den fazla katkı sağladıklarını belirten Koç, Kastamonu halkına doğrudan ve dolaylı yoldan istihdam olanağı sağladıklarına dikkat çekerek: “İnsan ve çevre odaklı çalışmaya önem veriyor, çalışanlarımızı, ailelerini ve yerel halkı kapsayan çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.  Bir aile olduğumuz fikrinden hareketle özel günler ve bayramları bir arada kutluyor, piknik ve kahvaltı etkinlikleri, kent gezileri organize ediyoruz. Huzurevlerini ziyaret ediyor, Çocuk Esirgeme Kurumu’na yardım götürüyor, sokak hayvanlarını besliyor, çevre okulların da katkılarıyla ormanların temizlenmesine ön ayak oluyoruz. Halk Müziği Korosu, Tiyatro ekibi oluşturuyor, gösterilerimizi çeşitli gecelerde sahneliyoruz. Kastamonu Geleneksel Bisiklet Yarışları düzenliyor, Kastamonuspor 1966’ya forma sponsorluğu desteği veriyoruz. Son olarak 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun lansman gecesine sponsor olduk. Kente katkılarımız artarak devam edecek”.

Kazım BOLAT


Haber okunma sayısı: 112

Haberin etiketleri:

kastamonu, entegre, yatırım, tesis


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ