Kastamonu Yıldızı Takacak

kastamonu-yildizi-takacak

Türkiye turizmde yıldız ülke olma yolunda ilerliyor. İskoç Prof. Yeoman’ın araştırmasına göre, Türkiye 12 yılda 90 milyon turiste ulaşacak ve İspanya’yı geride bırakıp 4’üncü büyük turizm ülkesi olacak. Bu dönemde gastronomi turizmi de atağa kalkacak.
09 Temmuz 2018 Pazartesi 15:37

 Türkiye turizmde yıldız ülke olma yolunda ilerliyor. İskoç Prof. Yeoman’ın araştırmasına göre, Türkiye 12 yılda 90 milyon turiste ulaşacak ve İspanya’yı geride bırakıp 4’üncü büyük turizm ülkesi olacak. Bu dönemde gastronomi turizmi de atağa kalkacak.

Dünyanın en önemli turizm araştırmalarını gerçekleştiren İskoç Prof. lan Yeoman tarafından hazırlanan ‘Advances in Tourism Research’ (Turizmdeki Gelişmeler) çalışmasına göre, Türkiye turizmde bu yıl yakaladığı yukarı yönlü ivmelenmeyi daha da yukarı taşıyacak. Dünyanın en önemli destinasyonları arasında yıldız olacak. Araştırmaya göre, Türkiye hızla 40, 50 ve 60 milyon turist barajlarını aşarak 12 yılda 90 milyon turist ağırlayan dev bir turizm ülkesi haline gelecek.

GASTRONOMİ ETKİSİ 

Türkiye’nin turist sayısının artmasının pazarın özelliklerini değiştireceğini ifade eden Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Teoman Alemdar,  şu bilgileri verdi: “Dünyadaki turizm trendlerinin nereye gittiğine baktığımızda gastronominin öne çıktığını görüyoruz. Dünya turistleri de artık farklı şeyler arıyorlar. Sadece deniz, kum ve güneş turizmi yapan ülkeler bir yerden sonra kaybedecek. Artık tema restoranların dönemi. Türkiye tema restoran zincirlerine sahip olacak. Bu restoranların Ar-Ge merkezleri bulunacak. Lokal olan, değerlerini, kültürünü, yerel lezzetlerini en güzel şekilde pazarlayan kazanacak. İspanya’ya gelen gastronomi turisti oranı yüzde 12, bizde yüzde 2-3. İşte buradan başlayacağız. Bir gastronomi turisti normal turistin 3 katı para harcıyor. Şu anda dünyanın en ünlü restoranlarında 2 yıllık sıralar var. Ve oralarda 1-2 bin dolarlık yemekler yeniyor.”

 KASTAMONU YILDIZI TAKACAK

 Gaziantep ve Hatay’ın UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri olarak seçildiğini hatırlatan Teoman Alemdar, “Türkiye’nin bu alanda inanılmaz potansiyeli var. İspanya 200 yemek çeşidiyle piyasa yapıyor. Bizim 2 binden fazla çeşidimiz var. Bu listeye girecek 3’üncü şehir Kastamonu olacak. Özellikle küçükbaş hayvancılığın iyi yapıldığı şehirlerimiz dünyaca ünlü kentler haline gelecek. Fransızlar başta olmak üzere tüm Avrupa bizim hem et hem peynir hem de yeşilliklerimizin farkına varacak” diye konuştu.

(Haber Servisi)


Haber okunma sayısı: 132

Haberin etiketleri:

kastamonu, türkiye, gastronomi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ