Kastronomi Günleri Etkinliği Düzenlendi

kastronomi-gunleri-etkinligi-duzenlendi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Siyez Evi tarafından müştereken Kastronomi günleri etkinliği düzenlendi.
19 Temmuz 2018 Perşembe 12:55

 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Siyez Evi tarafından müştereken Kastronomi günleri etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe, Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü, İstanbul'dan gelen ünlü mutfak şefleri, Uluslararası Buğday ve Mısır Araştırma Merkezi (CIMMYT) çalışanları ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli katıldı.

Güray Koçak Toplantı Salonunda; İl Müdürü, İl Müdür Yardımcıları, Seydiler İlçe Tarım ve Orman Müdürü, Şube Müdürleri ve il dışından gelen uzman katılımcılar ile "Siyez Buğdayı" konulu seminer gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, ilimiz tarımı, yetiştirilen önemli tarım ve hayvancılık ürünleri konusunda detaylı bilgi verdi.İl Müdürü Yaman konuşmasının devamında; "İlimizde 42.000 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan siyez buğdayının, çeşit geliştirme çalışmalarının devam ettiğini, siyez bulguru ve siyez unu için coğrafi işaret başvurusunun yapıldığını, siyez buğdayı ve ürünlerine olan talebin her geçen gün biraz daha arttığını görmekten büyük mutluluk duyduklarını" söyledi.

Daha sonra İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi Dr. Burcu Emeksizoğlu tarafından, "Kastamonu ve Siyez" konulu sunumda katılımcılara; Kastamonu ile ilgili bilgi verildikten sonra, "Siyezin tarihçesi, yetiştirilme özellikleri, besin içeriği ve siyezden elde edilen ürünlerle ilgili bilgi aktarımı yapıldı. Siyezin protein içeriğinin yüksek olduğunu, güçlü bir antioksidan olduğunu, birçok kanserin önlenmesinde etkili olan, gözün görme yeteneğine yardımcı olan A vitamini içeriğinin diğer buğdaylardan iki kat fazla olduğunu ve bağışıklığı artıran, kanserin ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan beta karoten miktarının diğer buğdaylardan 3-4 kat daha yüksek olduğunu" belirtti.

Seminerde ayrıca; "Günümüzde Yetiştirilmekte Olan Yerel Çeşitlerin Genetik Çeşitliliğinin Devamını Sağlayarak Buğday Üretiminin Ve İklim Değişikliğine Dayanıklılığın Artırılması İle Gıda Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında faaliyet gösteren Uluslararası Buğday ve Mısır Araştırma Merkezi (CIMMYT) Türkiye masasında görevli Alexey Morgunov ve  Beyhan Akın tarafından ülkemizdeki yerel buğday çeşitleri hakkında bilgi verildi.

Son olarak Kastamonu Siyez Evi'nden Ziraat Mühendisi Neslihan Şimşek'in İtalya'da yerel buğday çeşitleri ile ilgili yapılan bir sempozyumda sundukları poster ile ilgili bilgilendirme yapmasının ardından seminer sona erdi.

Programın ardından Siyez buğdayı ekim alanları, Seydiler İlçesinde faaliyet gösteren siyez buğdayı işleme tesisinin gezilmesi ve İstanbul'dan gelen tanınmış mutfak şeflerinin siyezden mamül yemek çeşitlerinin tanıtıldığı uygulamalı tanıtımları sonucu program sona erdi.

(Haber Servisi)


Haber okunma sayısı: 85

Haberin etiketleri:

kastamonu, tarım, siyez


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ