GERİ DÖNÜŞÜM VE ÇEVRE DUYARLILIĞI

Gözde Gül MERT

Gözde Gül MERT

E-Posta : gozdegulmert@gmail.com

 GERİ DÖNÜŞÜM

VE ÇEVRE DUYARLILIĞI

Plastik poşetin 400 yıl gibi bir sürede doğada yok olduğunu biliyoruz. Bu sebeple birkaç hafta önce poşet tüketimini azaltmak için ücretli poşet uygulamasına geçilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yeni açıklamasıda çevreye duyarlılık açısından önem taşımakta.

Pet ve cam şişelerin, karton kutuların kullanımını azaltmak ve geri dönüşümleri için depozito uygulamasına geçiliyor. Hem çevreye verilen zarar büyük ölçüde azalacak, hem de ham maddeler yeniden üretime girerek tasarruf sağlanacak.

Bu uygulamalar ile toplumumuz çevre duyarlılığı konusunda bilinçlenmiş olacak.

Kaynakların gelecek nesillere aktarılmasının öneminin,  sera gazlarının ve fosil yakıtların kullanımının en aza indirilmesi gerektiğinin ve yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjinin daha çok kullanılmasının bu dünya için ne kadar önemli bir durum olduğunun farkına varmalıyız. 

Geri dönüşümün önemini kavramalıyız. Atık yağları, pil, cam, plastik gibi doğada yok olması yıllar süren ürünleri geri dönüşüm ile tekrar kullanıma kazandırmalıyız.

Her zaman yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiyi desteklemeyiz. Enerji verimliliği yüksek bir toplum, tarımı ile, sanayisi ile, ulaşımı ile eğitimi ile ve birçok alanda, her yönden güçlü ve bağımsız bir toplum haline gelir. Bu dünya bize miras kalmadı, bize emanet. Bu bilinç ile hareket etmeliyiz.

İzlenme: 154 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KASTAMONU - HAVA DURUMU

KASTAMONU

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ