KİTAP, GAZETE VE DERGİ OKUMUYORUZ..!

Gözde Gül MERT

Gözde Gül MERT

E-Posta : gozdegulmert@gmail.com

KİTAP, GAZETE VE DERGİ OKUMUYORUZ..!

 

Kitap okumak; Türk insanının ihtiyaç listesinde; 235. sırada yer alıyor. Araştırmalara göre;  günde 6 saat televizyon izliyoruz, 3 saat internete giriyoruz ve 1 dakika kitap okuyoruz. Kişi başına da 8,4 kitap düşüyor.

Veriler oldukça düşük durumda. Toplum olarak kitap okuma alışkanlığımız yok. Fakat bu verilere göre kitap endüstrisinde bir düşüş görülmüyor. Ülkemiz kitap okuma oranının da dünyada 86. sırada yer alıyor. Fakat kitap cirosu bakımında 2 milyar 100 milyon doları aşan bir hacim ile dünya sıralamasında 11. sırada yer almaktadır. Devletin okullarda ücretsiz dağıttığı kitaplarla birlikte, sınavlara hazırlık kitapları da önemli bir yer tutuyor. UNESCO’ya göre; Türkiye çocuklara kitap hediye etme konusunda 180 ülke arasında 140. sırada bulunuyor. Sıralamamız içler acısı.

Kitapla birlikte dergi, gazete okuma ve satın alma alışkanlığımızda gün geçtikçe düşüyor. Gazeteler radikal değişimlere girmek zorunda kalıyor. Sosyal medya, akıllı telefonlar, dijital yayınlar geleneksel medyayı yavaş yavaş bitirmeye başladı. Birçok gazete sayfa sayısını azalttı, hatta birçok gazete de yazılı baskıya veda etti. 

İzlenme: 107 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR